Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon korraldas ümarlauasarja eesmärgiga leida rahvusvahelise kogemuse toel viise suurendada poliitikakujundamise läbipaistvust, mis  omakorda välistaks huvide konflikti ja annaks huvigruppidele kindluse, et nende huvid on poliitikute laual teistega võrdsetel alustel.

Erikomisjoni esimees Riina Sikkut nagu ka mitmed teised ümarlaual osalenud rõhutasid, et lobitöö pole korruptsioon, vaid normaalne enda huvide eest seismine ning seega demokraatia lahutamatu osa. „Tahan olla teadlik oma otsuste mõjudest ja aru saada, mis juhtub, kui seadust muudetakse. Seda infot saab inimestelt, keda see seadus puudutab. Olgu see arstide või patsientide liit, õpetajate või õpilaste liit, organiseerunud on põlevkiviõlitootjad, metsamehed ja looduskaitsjad… Minu huvi on, et kõigi huvid on laua peal ja valguse käes, siis saab ka teha head ja tasakaalus otsused,“ selgitas Sikkut. Ta lisas, et õnneks tuli ümarlaudade käigus välja, et nii poliitikud kui ka lobistid ise suhtuvad läbipaistvuse suurendamisse soosivalt ning kutsus üles ümarlaudu ka tagantjärele vaatama.

Erikomisjoni aseesimees Valdo Randpere sõnul tõid ümarlaual osalenud korduvalt esile, et lobitöö seisab kaasamisele lähemal kui korruptsioonile. „Nagu viitas täna minu kolleeg Riigikogu liige Margit Sutrop, siis hea teadlane on see, kes kasutab kõiki allikaid, aga valitud allikate kasutamine kaldub ebaeetilisusele. Sama kehtib poliitiku ja huvigruppide kohtumiste puhul – poliitik peab kohtuma kõigi osapooltega. Suurem läbipaistvus ja hea kaasamiskultuur aitab viia huvide konflikti tekkimise riski miinimumini,“ märkis ta.

Ümarlauad saab järele vaadata siin.

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon korraldas kolmeosalist ümarlauasarja koostöös USA saatkonnaga Tallinnas ja MTÜga Korruptsioonivaba Eesti.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside