Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna toimunud Riigikogu väliskomisjoni ja riigikaitsekomisjoni avalikul ühisistungil oli kõne all Bukarestis 2.-4. aprillil 2008 aset leidnud NATO tippkohtumine ja selle järeldused.

 „On oluline, et ka Bukarestis lahtiseks jäänud otsad saaksid võimalikult ruttu kokku seotud. See puudutab nii Makedoonia liitumist kui ka Ukrainale ja Gruusiale Liikmesuse Tegevuskava andmist. Eriti viimases osas on tähtis, et liitlased ei laseks end segada kolmandate riikide provokatsioonidest ja et Tegevuskava antaks Ukrainale ja Gruusiale juba selle aasta detsembris,“ ütles Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser.

Istungil osalenud peaminister Andrus Ansipi sõnul oli Bukaresti tipp-kohtumine väga edukas. Nii Gruusia kui ka Ukraina said sealt Ansipi kinnitusel tugeva sõnumi, mille kohaselt mõlema riigi tulevik on NATOga seotud. Ansip sõnul sõltub nüüd kõik Gruusiast ja Ukrainast endast ja nendes riikides kujunevast olukorrast, kas nad detsembris saavad kutse Liikmesuse Tegevuskavaga (MAPiga) ühinemiseks või mitte. 

Välisminister Urmas Paet osutas tõsiasjale, et Venemaa on tõlgendanud MAPi mitteandmist Gruusiale kui võimalust rünnata Gruusia suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Paet rõhutas, et MAPi andmise protsess Gruusiale ja Ukrainale peaks olema konkreetne ja tempokas, et vältida sündmuste eskaleerumist.

Lisaks NATO laienemisele ja MAPi problemaatikale oli kõne all ka Afganistani teema. Ansipi kinnitusel andis Prantsusmaa tippkohtumisel väga tugeva ja emotsionaalse sõnumi, teatades oma panuse suurendamisest Afganistanis. Olulise dokumentidena võeti tippkohtumisel vastu Afganistanis tegutseva sõjalise missiooni ISAF strateegiline visioon (ISAF’s Strategic Vision) ja strateegia elluviimisega seotud konkreetne tegevuskava.

Kaitseministri Jaak Aaviksoo kinnitusel on nii Eesti kui ka NATO jaoks Afganistan mandaat kõige olulisem. „See on pikaajaline missioon ja sinna tuleb panustada veel vähemalt kümme aastat. Arusaadavalt peab seejuures kasvama ka tsiviilmissioon, sest ainult sõjaliste vahenditega pole võimalik Afganistanis stabiilsust tagada,“ ütles Aaviksoo.

Tänast ühisistungit juhatasid väliskomisjoni esimees Sven Mikser ja riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma.

Riigikogu presstalitus

 

Tagasiside