Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti delegatsiooni juht Tõnis Kõiv esines täna IPU assambleel Ugandas Kampalas sõnavõtuga, kus ta tutvustas Eestis 2008. aastal kodanikualgatuse korras läbi viidud koristuskampaaniat „Teeme ära“.

Kõiv märkis, et kampaaniast võttis osa ligi 3 % kogu Eesti elanikkonnast ja et selles lõid aktiivselt kaasa nii parlamendi kui valitsuse liikmed, aga ka Vabariigi President. Kõivu sõnul oleks vastutavatel ametkondadel võtnud taolise ürituse organiseerimine aega aastaid, rääkimata summadest, mida tulnuks selleks kulutada. Kõiv rääkis, et taolised kampaaniad muudavad inimeste mõtlemist elukeskkonna suhtes vastutustundlikumaks, eriti noorte põlvkondade osas. „Meie, eestlased, oleksime õnnelikud, kui meie eeskuju leviks üle kogu maailma, sest toimetulek jäätmeprobleemiga on üks tõsisemaid keskkonnaalaseid väljakutseid kõikjal. Mul on hea meel teatada, et nädalapäevad tagasi, 24. märtsil algas meie initsiatiivi rahvusvaheline versioon „World Cleanup 2012“, mis kestab 25. septembrini ja milles osalemisest on tänaseks teada andnud 91 riiki,“ ütles Kõiv.

Ta kutsus samas üles assambleel osalevaid maailma parlamentide liikmed õhutama oma riike koristuskampaaniast osa võtma ning seda informatsiooni Facebook’i  kaudu levitama. „Vaatamata meie poliitilistele, kultuurilistele, religioossetele ja teistele erinevustele on see meie ühine mure. Loodusel ei ole piire – kõik piirid on inimeste endi loodud. Loodan, et see kampaania õpetab meile, et me jagame oma planeedi ühtset ökosüsteemi ja oleme selle ees vastutavad,“ rõhutas Kõiv. Ta lisas, et see on hea võimalus teha midagi koos ühise tervise nimel ning et taoline koostöö aitab tugevdada tsiviilühiskonda ning luua usaldust inimeste endi initsiatiivi vastu – see on tõeline tsiviilühiskonna projekt, mis väärib tähelepanu ja toetust meie kõigi, ka parlamendiliikmete poolt.

Parlamentidevahelise Liidu Eesti delegatsioon viibib Uganda pealinnas Kampalas toimuval IPU 126. assambleel kuni 6. aprillini. Riigikogu delegatsiooni kuuluvad peale Kõivu veel Erki Nool, Marika Tuus-Laul ja Jaan Õunapuu. Paralleelselt IPU assambleega toimub Kampalas parlamentide peasekretäride assotsiatsiooni (Association of Secretaries General of Parliaments, ASGP) kohtumine, mille tööst võtab osa Riigikogu Kantselei direktor Heiki Sibul.

IPU assambleele Kampalasse on seekord kogunenud ligikaudu 650 parlamendiliiget enam kui 120 riigist. Assamblee ja ASGP kohtumiste täielik programm on lugeda aadressil: http://www.ipu.org/conf-e/126agnd.htm

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

Tagasiside