Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti delegatsiooni juht Tõnis Kõiv, kes koos Riigikogu delegatsiooniga osaleb käesoleval nädalal IPU aastakoosolekul Bernis, teatas, et IPU võttis vastu oma järgmise aasta eelarve, milles peegelduvad ka finantskriisi mõjud. „Finantskriis vähendab riikide eelarvete tulusid ning seetõttu peavad vähemaga läbi ajama ka riikide poolt finantseeritavad rahvusvahelised organisatsioonid,“ ütles Kõiv.

IPU sekretariaadi poolt ette valmistatud esialgne eelarve eelnõu nägi ette järgmise aasta eelarve vähendamise 7 protsendi võrra. Assamblee täiskogus ja erinevates komisjonides toimunud arutelude käigus tehti hulgaliselt ettepanekuid eelarve veelgi jõulisemaks vähendamiseks. “Kutsusin Eesti delegatsiooni nimel assamblee liikmeid üle vaatama IPU ees seisvad ülesanded ning alustama kulude kärpimist eesmärkidest ja seejärel kõikidest allesjäänud tegevuskuludest,” sõnas Eesti delegatsiooni juht. “Eesti suutis majanduskriisi ajal kärpida jooksvaid kulutusi, säästes sotsiaalkaitset ja pensione, oma kulutusi peab suutma kokku tõmmata ka IPU,” lisas ta.
 
Kõivu sõnul väheneb IPU Assamblee poolt kolmapäeval kinnitatud IPU 2012. aasta eelarve 10 protsendi võrra. Sellest tulenevalt muutuvad ka riikide sissemaksed, näiteks Eesti järgmise aasta liikmemaks väheneb 15,1 protsendi võrra. IPU võtab järgmisel aastal kasutusele varasematel aastatel tekkinud ülejäägi ning reservid summas 409 770 Šveitsi franki, mis katab pea poole eelarve vähenemisest. Suurem sisuline kulutuste kärpimine ootab Kõivu väitel veel ees.
 
“Nagu teame Eesti kogemusest, ei ole kulutuste reaalne kärpimine sugugi kerge. IPUs lisanduvad veel ka kultuurilised erinevused. Vältimatu on vajadus jätkata (põhiliselt Euroopa riikide toel) survet IPU eelarve kulutuste kärpimiseks,” on Kõiv kindel.
 
IPU 125. Assamblee toimus 16. – 19. oktoobrini Šveitsi pealinnas Bernis. Eesti delegatsiooni koosseisu kuulusid peale Kõivu veel Riigikogu liikmed Marika Tuus-Laul, Erki Nool ja Jaan Õunapuu.
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside