Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel Riigikogu ja Islandi parlamendi Althingi väliskomisjoni kohtumisel olid kõne all kahe riigi väga head suhted, koostöö rahvusvahelistes parlamentaarsetes organisatsioonides, osalemine rahukaitseoperatsioonides, Eesti naabruspoliitika ning suhted Venemaaga. Taaskord avaldas Eesti pool tänu Islandile Eesti taasiseseisvuse kiire tunnustamise eest 1991. aastal.

Ühe keskse teemana räägiti rahutagamisoperatsioonidest Kosovos, Bosnia ja Hertsogoviinas, Iraagis ning Afganistanis. Island on osutanud abi Bosnia ja Hertsogoviinale ning Kosovole, osaleb Afganistanis Julgeoleku Tagamise Jõudude (ISAF) kooseseisus ning toetab Iraagi ülesehitamist. Väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa andis ülevaate Eesti tegevusest nimetatud kriisipiirkondades ja teavitas Isalandi kolleege käimasolevast Iraagi missiooni pikendamise menetlusest.

Enn Eesmaa ja Andres Herkel kõnelesid pikemalt ka Eesti naabruspoliitikast ja selle raames antavast abist Gruusiale ning peatusid Eesti-Vene suhetel, mille vastu ilmutas suurt huvi Islandi delegatsioon. Eesmaa selgitas Eesti-Vene piirileppega kujunenud olukorda ning Herkel osutas Venemaa poliitilisele metoodikale, millest lähtuvalt ei kuluta Venemaa oma eksporditulusid mitte siseolukorra parandamiseks, vaid välispoliitilisteks ambitsioonideks. Riigikogu väliskomisjoni liikmed toonitasid vajadust igakülgselt toetada Gruusiat, Moldovat ja Ukrainat, sest need riigid on valinud demokraatia arendamise tee.

Lisaks selgitas Eesmaa ka eurole üleminekuga seonduvat ja Eesti raskusi inflatsioonikriteeriumi täitmisel, mis ei arvesta tõsiasjaga, et kiire majanduskasv toob kaasa ka suurema inflatsiooni. Eesmaa sõnul tuleks inflatsiooni arvestamise metoodikat muuta.

Väliskomisjoni liikmetest osalesid tänasel kohtumisel lisaks Eesmaale ja Herkelile ka Sergei Ivanov, Georg Pelisaar, Janno Reiljan ja Ela Tomson. Islandi väliskomisjoni juhtis komisjoni esimees Halldór Blöndal ja aseesimees Jón Kristjánsson.

Täna hommikul kohtus Islandi delegatsiooniga ka Riigikogu esimees Toomas Varek, kes samuti tänas islandlasi Eesti taasiseseisvuse tunnustamise eest. Islandi delegatsiooni päevakorras oli ka kohtumine Euroopa Liidu asjade komisjoni ja  riigikaitsekomisjoniga.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside