Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu majandus- ja keskkonnakomisjonide esimehed arutasid eile ja täna Maltal korraldatud kohtumisel kliimamuutuste mõju majandusele ja sotsiaalsfäärile ning kliimamuutustega seotud projektide rahastamist nii riiklikult kui erakapitali kaasates.

Tänast kliimamuutuste rahastamise paneeli modereerinud Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra ütles, et Euroopa Liidu toetuste jagamise eesmärk on madala süsinikusisaldusega majandusele üleminek ja kliimamuutustega toime tuleva majanduse loomine.

Vakra sõnul on lisaks toetustele oluline kaasata ka erarahastust ja soodustada pankadel laenude andmist energiatõhususe projektidele. Eraldi väljakutseks on tema sõnul pensionifondide rahade ümberpaigutamine fossiilkütustega seotud ettevõtetest rohelise energia sektorisse.

Väiksemaid kliimamuutustega seotud projekte saab tema sõnul toetada eraalgatuslike ühisrahastusplatvormide kaudu, milleks Eestis on näiteks Hooandja ning investoritele mõeldud Fundwise.

Vakra tõi välja, et Euroopa investeerimispank annab laene ja investeeringuid fondidele, mis toetavad loodusvarade säilitamist. Selleks on aastateks 2014-2017 ette nähtud 100-125 miljonit eurot.

Horizon 2020 toetusprogramm on aga mõeldud uurimuste ja innovatsiooni rahastamiseks. Sellest programmist rahastatakse kliimamuutuste mõju uurimist ja tehnoloogiliste vahendite välja töötamist kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks linnades.

Vakra meenutas, et Eesti on Kyoto ühikutega kauplemisest saadud tulu kasutanud elektriautode ostmiseks ja laadimisvõrgustiku loomiseks, hoonete renoveerimiseks ja energiatõhususe suurendamiseks, koostootmisjaamade ehitamiseks, uute trammide ja maagaasibusside ostuks ning tänavavalgustuse rekonstrueerimiseks.

Eesistujamaa Malta korraldatud majandus- ja keskkonnakomisjonide esimeest kohtumisel Valettas osalesid Riigikogu majanduskomisjoni esimees Aivar Kokk, aseesimees Remo Holsmer ning keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside