Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni ja keskkonnakomisjoni homsel avalikul istungil käsitletakse 5G tehnoloogia paigaldamisega seotud asjaolusid ja võimalikku mõju inimeste tervisele ja keskkonnale.

Arutelu aluseks on Riigikogu menetluses olev kollektiivne pöördumine „Nõuame 5G tehnoloogia paigaldamise peatamist Eestis!“.

Sotsiaalkomisjoni esimehe  Tõnis Mölderi sõnul on arutelu vajalik, kuna see annab võimaluse kuulata ära erinevad osapooled ning vähendada inimeste hirme ja muresid seoses tehnoloogia arenguga. „Homsel komisjoni istungil kuulame ajasse puutuvate ametiasutuste seisukohad ja mobiilsidevõrkude mõju, tehtud analüüside ja kavandatavate sammude kohta,“ ütles Mölder. Ta lisas, et meile teadeolevalt valdav osa uuringutest on jõudnud järeldusele, et pikaajalisel pideval kokkupuutel ei oma 5G inimese tervisele ohtliku mõju. Erinevad uuringud on toonud välja ka asjaolu, et 5G tehnoloogia ei erine suuresti tervisemõjude osas 4G tehnoloogiast. Oluline on kuulata ära erinevate osapoolte hinnangud ning liikuda teemaga edasi.

Keskkonnakomisjoni esimees Erki Savisaar ütles, et atmosfääri ja keskkonnaga seotud asjaolusid on ka varem käsitletud vastavates ametkondades. „Keskkonnakomisjonile pole seni tulnud teavet mobiilside võrkude rajamise ja tegutsemisega kaasnevate eluohtlike keskkonnariskide kohta. Täiesti selgelt mõjutavad meid igapäevaselt erinevad kiirgused. Kindlasti tuleb elektromagnet kiirguse uuringutesse rohkem panustada, meie teadlastel on võimalus siinkohal olla selle valdkonna eestvedajateks,“ ütles Savisaar.

Riigikogu menetluses on Liis Ellerti algatatud kollektiivne pöördumise „Nõuame 5G tehnoloogia paigaldamise peatamist Eestis!“. Pöördumise algatajate ettepaneku kohaselt tuleb 5. generatsiooni tehnoloogia ehk 5G paigaldamine peatada, kuni selle tehnoloogia võimalikke ohtlikke mõjusid inimeste tervisele ja keskkonnale on täielikult uuritud tehnoloogiaärist sõltumatute teadlaste poolt ning on saadud neilt kinnitus, et see tehnoloogia on ohutu nii inimestele kui ka keskkonnale. 

Homsele avalikule istungile, algusega kell 14 on kutsutud pöördumise algataja, Keskkonnaministeeriumi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Tallinna Tehnikaülikooli, Sotsiaalministeeriumi, Terviseameti, Eesti Linnade ja Valdade Liidu ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu esindajad. Istung on avalik, millest on veebiülekanne.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside