Komisjonid arutasid kollektiivset pöördumist Eesti mereala kaitsmise kohta
Riigikogu keskkonnakomisjoni ja majanduskomisjoni tänasel ühisel istungil käsitleti kollektiivset pöördumist „Kaitseme koos Eesti merd! Keelustame STS-operatsioonid Eesti merel“.
Kollektiivses pöördumises nõutakse STS operatsioonide – nii suurte pumpamiste kui ka punkerdamiste – keelustamist Eesti vetes väljaspool sadamaid. STS operatsioonid peaksid olema lubatud ainult sadamas, mitte merel, kus on olemas vajalik varustus ning STS-operatsioonide eksperdid ning võimalus vajadusel kiireks ja efektiivseks reostuse tõkestamiseks.
Riigikogu keskkonnakomisjon esimees Yoko Alender märkis, et keskkonnakomisjonis kuu aja eest toimunud arutelul ohtlike ja kahjulike ainete käitlemise korra üle Eesti merealal peeti vajalikuks selgelt piiritleda nimetatud tegevuse kohta käivad tingimused ja reeglid, et oleks tagatud keskkonnakaitse.
„Ohtlike ja kahjulike ainete käitlemise määramine ainult sadamatesse hoiab ära tundliku ökosüsteemiga Läänemerele võimalikku kahju tekkimise,“ ütles Alender. Tema sõnul on vaja välistada olukord, mis oli Pakri saarte hoiualal toimunud ohtlike kaupade ümberlaadimisel laevade vahel ning mõistis ka petitsiooni esitanud Kakumäe elanike muret vahepeal kõne all olnud Tallinna lahte kavandatud ankruala pärast. „Rõõm oli kuulda, et valitsus tegeleb keskkonnakaitse seisukohast parema lahenduse leidmisega, jääme komisjoniga ootama eelnõu.”
Keskkonnaministeeriumi kinnitusel on valitsuse vastav määrus ettevalmistamisel ja läheb lähemal ajal kooskõlastusringile.
Majanduskomisjoni esimees Kristen Michal ütles, et majandus armastab vabadust, võimalikud kõrgema ohuga tegevused aga vajavad reegleid. „Selged raamid, mida, kes ja kus teha võib on nii ettevõtluse kui puhta looduse huvides. Võimaliku kõrgema ohuga tegevuste suunamine sinna, kus on ohuga tegelemise võimekus tagab võimaluse majandada nii, et keegi ei peaks muretsema võimaliku merereostuse pärast rannikul, seetõttu oleme majanduskomisjoni poolt rahul, et see sõnum kohale sai,” ütles Michal.
Komisjonide ühisel istungil osalesid kollektiivse pöördumise, Keskkonnaministeeriumi ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindajad.
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]