Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu keskkonnakomisjoni tänasel väljasõiduistungil Paldiskis AS-is A.L.A.R.A. tutvutakse radioaktiivsete jäätmete vastuvõtmise ja hoiustamisega. Koos majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning keskkonnaministeeriumi esindajatega käsitletakse radioaktiivsete jäätmete lõppladestuspaiga rajamise plaanidega seotud küsimusi.

Keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra peab vajalikuks läbi viia korralik uurimistöö seoses uue ladestuspaiga rajamisega, et vältida ebasoovitavaid tagajärgi nii elanikkonnale kui ka keskkonnale. „Kuigi plaanis on rajada alaline jäätmehoidla praeguse Paldiski vaheladustuspaiga lähedusse, saab siiski lõpliku asukoha välja selgitada viies läbi põhjalik keskkonnamõjude hindamine,“ ütles Vakra.

Keskkonnaministeerium on esitanud valitsusele ettepaneku alustada radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamisega, mis peaks valmima 2040. aastaks. Jäätmete ladustamispaiga rajamise otsus lähtub eelmise aasta lõpus Paldiski tuumaobjektil lõppenud eeluuringust, mille järgi tuleks reaktorite radioaktiivne osa ümber töödelda ja siis aastasadadeks ohutult maa alla ladustada.

AS A.L.A.R.A. on majandus –ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas asuv 100 protsenti riigi omandis olev äriühing, mis asutati 1995. aastal. See oli tingitud vajadusest hallata ja saastest puhastada Paldiski endise tuumaallveelaevnike õppekeskuse tuumaobjekti, mis võeti üle Vene Föderatsioonilt 26. septembril 1995. aastal. Sama aastal võeti üle ka Tammiku radioaktiivsete jäätmete hoidla, kuhu olid alates 60. aastate algusest ladustatud Eestis paiknevates tööstusettevõtetes, teadus-ja raviasutustes tekkinud radioaktiivsed jäätmed. AS A.L.A.R.A. kiirgustegevus hõlmab Paldiski ja Tammiku objektide käitusest kõrvaldamist ning radioaktiivsete jäätmete transporti, käitlemist ja ladustamist.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside