Riigikogu keskkonnakomisjon otsustas saata esimesele lugemisele jäätmeseaduse, pakendiseaduse ja tubakaseaduse muutmise eelnõu, mis näeb ette vältida ja vähendada ühekordsete plasttoodete mõju keskkonnale.

Keskkonnakomisjoni esimees Andres Metsoja selgitas, et tegu on laiaulatusliku probleemi lahendamisega. „Seaduste muutmise eesmärk on vähendada ühekordsete plasttoodete mõju keskkonnale, eriti veekeskkonnale, ja inimeste tervisele ning edendada üleminekut ringmajandusele, milles kasutatakse uuenduslikke ja säästvaid ärimudeleid, tooteid ja materjale,“ selgitas Metsoja.

„Probleemi lahendamise võti on jäätmete liigiti kogumise süsteemi rakendamises, milleks on vaja kehtestada eraldi plastist toidupakendite ja joogitopside kogumise nõuded,“ ütles Metsoja.

Ta lisas, et ELi direktiivist tulenevad muudatused puudutavad ühekordselt kasutatavate plasttoodete turule laskmise piiranguid, märgistamist, tarbimise vähendamist, laiendatud tootjavastutuse kohustusi, tarbija teadlikkuse suurendamist, toote disaininõudeid ja liigiti kogumist.

Eelnõu järgi keelatakse turustada nii ühekordselt kasutatavaid plasttooteid kui ka oksüdantide toimel lagunevaid plastist tooteid. Keeld hõlmab: vatitikuvarsi, söögiriistu, taldrikuid, kõrsi, joogisegamispulki, õhupallide varsi, vahtpolüstüreenist toidu- ja joogipakendeid ning topse.

Keskkonnakomisjoni aseesimees Merry Aart märkis, et eelnõus nähakse samuti ette tarbijate teadlikkuse suurendamise abinõud, et motiveerida vastutustundlikult käituma ja vähendama ühekordsetest plasttoodetest tekkivat prügi. „Läbimõeldud korduskasutuse rakendamine on üks võimalusi, et vähendada prügi tekkimist,“ sõnas Aart. Ta pidas vajalikuks eelnõu menetlemise käigus teha koostööd toiduainetetööstuse esindajatega. „Komisjoni liikmed leidsid, et piirangute kehtestamist tuleb menetluse käigus põhjalikult arutada asjaomaste ettevõtetega,“ ütles Aart.

Eelnõuga nähakse ette, kuidas vähendada ühekordsete plastist toidupakendite ja joogitopside tarbimist 2026. aastaks. Näiteks on alates 1. jaanuarist 2024 avalikel üritustel lubatud kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu. 2029. aastaks tuleb saavutada kaalupõhiselt 90 protsendi ulatuses ühekordselt kasutatavate plastist joogipudelite liigiti kogumine.

Keskkonnakomisjon otsustas saata valitsuse algatatud jäätmeseaduse, pakendiseaduse ja tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu (665 SE) Riigikogu täiskogu istungile 28. septembril ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

Riigikogu pressiteenistus 
Gunnar Paal,
6316351, 5190283
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside