Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu keskkonnakomisjon arutas täna Erakond Eestimaa Rohelised fraktsiooni algatataud pakendiseaduse muutmise seaduse eelnõule (594 SE) esitatud muudatusettepanekuid. Komisjon otsustas mitte toetada Toomas Tõniste ja Erki Noole muudatusettepanekut, millega liitumine pandipakendisüsteemiga muutuks vabatahtlikuks. Seda ettepanekut toetas 2 ja vastu oli 8 komisjoni liiget.

„Seni on komisjon käsitlenud rohkem pandipakendisüsteemi majanduslikke aspekte, kuid täna oli arutluse all eelkõige pakendiringlusega seotud keskkonnamõjud. Majanduslike aspektidest kõneldes, tootja ja kaupmehe poolt vaadates, on viidatud pandipakendisüsteemi põhjendamatule kulukusele ja ebaefektiivsusele, kuid ühiskonnas on minu arvates kõlama jäänud seisukoht, et puhast keskkonda odavalt ei saagi. Seda näivad kinnitavad ka avaliku arvamuse uuringud, kus küsitletuist valdav enamik toetab pandipakendisüsteemi,“ ütles keskkonnakomisjoni esimees Mart Jüssi.
 
Komisjoni istungil osalesid ka Säästva Eesti Instituudi programmijuht Harri Moora ja keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek.
 
Moora tõdes pandipakendisüsteemi keskkonnaaspektidele viidates, et valdav enamus loodusesse sattunud pakendeist on olnud just joogipakendid, mis satuvad sinna autoaknast väljavisatuna, ja et praegune pandipakendisüsteem tagab efektiivselt pandipakendisüsteemi kuuluva plast- ja pudeltaara kokkukogemise. Ka on selle süsteemi poolt kogutav tooraine oluliselt kvaliteetsem kui konteineris kogutud jäätmed, tagades selle uuestikasutuse.
 
Muudatuse ühe autori Erki Noole kinnitusel on praegune pandipakendisüsteem võrreldes konteinerkogumisega kallis ja ebaefektiivne ning peaks muutuma vabatahtlikuks.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside