Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Keit Pentus tervitas täna Toompea lossi Valges saalis 20. Augusti Klubi, kes kogunes oma traditsioonilisele aastakoosolekule tähistamaks 19 aasta möödumist Eesti riigi iseseisvuse taastamisest.

Pentus ütles oma pidupäevakõnes: Oluline on mäletada seda, et punase kurjuse impeeriumi lõpp ei juhtunud iseenesest. Tollase Ülemnõukogu saadikud, Eesti saadikud Moskva rahvasaadikute kongressil olid nendes oludes kaheldamatult peamised protsesside käivitajad. Kurjuse kolossi lõpule alusepanija roll oli tähtis. Sest ilma alustajateta, ilma initsiatiivi võtjateta ei juhtu kunagi midagi. Ja alustajad on täna siin.”
 
„20. Augusti Klubi liikmete osa selles, et nendel augustikuu kuumadel päevadel ei jäänud Eesti rippuma maa ja taeva vahele, on suur,” tunnustas Pentus kohalviibijaid. Pentuse sõnul algas sellest ajaloolisest päevast protsess, kus iga meie järgmine otsus tähendas jätkuvalt palju nii meile endile kui ka kõigile teistele alistatud rahvastele.
 
Pentus jätkas: „Tõenäosus, et nii väikese rahva puhul kujuneb omariikluse kaotamine lõplikuks, oli vägagi olemas. Aga Eesti rahvas suutis teha võimatuks peetut. Omariiklus, oma rahvuskultuuri ja keele säilitamine on väikerahvale igal juhul keeruline ülesanne. Väikerahvas maksab oma riigi, keele ja kultuuri eest rohkem.” Pentuse arvates on Eesti edukaim kunagisse kurjuse impeeriumisse liidetud iseseisvuse taastanud riik ja seda ainult tänu sellele, et demokraatia on garanteerinud parima võimaliku keskkonna ühiskonna potentsiaali maksimaalseks teostumiseks.
 
Pentus: „Meie riik liigub järjest rohkem vastu ideaalile, kus erakordselt suur hulk inimesi on kaasatud aktiivsesse osalemisse asjade üle otsustamisel. Mõttetalgud, Ühtne Eesti, koos tegemine ja kodukandi hoidmine – see kõik ei toimu kuskil raamatus või filmis, see toimub siinsamas, Eestis. Retooriline küsimus – kes oskab tuua mõne näite mõne teise Euroopa Liidu riigi kohta, kus osalemine poliitilises protsessis oleks nii massiline? Just Eestis on demokraatlikud institutsioonid väga pika aja jooksul olnud parim poliitilise ja ühiskondliku stabiilsuse garant.”
 
Aastakõnega esines klubi president Ants Veetõusme, kes rõhutas, et riik on inimeste ühendus, kus on kokku lepitud reeglid, mille järgi inimesed tahavad elada. „Kui seda otsust 19 aastat tagasi poleks olnud, poleks täna Eesti Vabariiki. Tollane Ülemnõukogu tegi kõik selleks, et äratada Eesti riik taas ellu,” ütles Veetõusme.
 
Tervitussõnavõttudega esinesid koosolekul ka külalised Lätist ja Leedust.
 
Pärast koosoleku lõppu algas Riigikogu aseesimehe Keit Pentuse vastuvõtt 20. Augusti Klubi liikmetele.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside