Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Keit Pentus ütles Riigikogus täna toimuvat loomemajanduse seminari avades, et ajale kohaselt on tänase arutelu rõhk majandusel.

“Majanduskriisi ajal on ilmselt igas valdkonnas mõeldud palju sellele, mil moel ja kuidas edasi toimetada. Pelgalt allhankeriigi staatus meid ei rahulda. Tahame edasi liikuda loova ja arendava riigi poole. Sellise riigi poole, kus tootmise kõrval on väärtustatud ka toote arendus, disain,” ütles Pentus.

 
Pentuse sõnul on Eestis juba praegu küllalt palju loovmajanduse kategooriasse liigituvat ettevõtlust, kuid tihti ei osata seda märgata või üles leida.
 
“Mis te arvate, kuhu liigitas riiklik statistika veel mõni aasta tagasi kirjastustegevuse? Loomulikult metsa- ja paberitööstuse alla, sest kirjastajate lõpptoodang – raamat, ajaleht või ajakiri ilmub ju paberil,” tõi Pentus näite.

“Nii et me vajame muutusi mitte vaid mõttemaailmas, vaid ka riigi regulatsioonides. Tahame neid regulatsioone Riigikogu poolelt ette valmistada koos nende inimestega, keda need muudatused kõige otsesemalt puudutavad ja kelle tegevuse hõlbustamiseks ja korraldamiseks need mõeldud on. Sel eesmärgil tänane arutelu toimubki,” ütles Pentus.
 

Majanduskomisjoni esimehe Urmas Klaasi hinnangul pole õige vastandada insenere ja humanitaare.
 
„Vale on see vastandamine, mida viimasel ajal kuuleb – et Eestil on vaja rohkem insenere, mitte nö pehmete erialade esindajaid. See vastandamine pole õige, sest väikeses riigis vajame me mõlemaid. Ühise tegutsemise ja arusaamise kohapealt on oluline, et tugevate majandusharude esindajad saaksid aru, mida loovus tegelikult tähendab ettevõtluse ja majanduse jaoks laiemalt. Loovus ja ettevõtlikkus käivad käsikäes – loov inimene on ettevõtlik inimene.“
 
Päeva kokkuvõtteks tõdes kultuuriminister Laine Jänes, et loomemajandusele pole pööratud väärilist tähelepanu.
 
“Nn hall tsoon on loomemajanduse aspektist praegu tõesti olemas ja see tuleb üle vaadata. Loomemajanduspoliitika integreerimine kõikidesse poliitikatesse tuleb läbi viia. Rahandusministeerium peaks lähiajal ette võtma 2013-2020 aastateks prioriteetide seadmise ning loomemajandus peab seal olema jõulisemalt esindatud. Tänane maht ca 100 miljonit on ilmselgelt liiga vähe.”
 
Riigikogus täna toimunud Eesti loomemajanduse seminari korraldajaks oli koostöös programmiga Loov Eesti Riigikogu majanduskomisjon ja kultuurikomisjon. Seminari eesmärk oli kaardistada ja avada loomemajanduse valdkonna probleeme poliitikakujundajatele ja otsustajatele. Seminari modereeris Riigikogu majanduskomisjoni liige Hannes Astok. Esinejate seas oli nii kultuuri kui ka majandusega seotud asjatundjad.

Riigikogu pressitalitus
 

 
Tagasiside