Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabariigi Valimiskomisjon, Riigikogu Kantselei valimiste osakond ning IC Süsteemide AS tutvustasid täna Toompeal valimiste uut infosüsteemi, mis tagab Riigikogu, kohaliku omavalitsuse volikogude valimise ja rahvahääletuse ettevalmistamise ning läbiviimisega seotud andmetöötluse.

Tehniliselt baseerub uus süsteem Internetil ja WWW-tehnoloogial ning selle teostas IC Süsteemide AS. Firma kuulub Microlink Groupi ja tema põhitegevusalaks on tarkvaraarendus. Riigihankekonkurss töö teostaja leidmiseks kuulutati välja 1997.aasta detsembris, valimiste uus infosüsteem valmis septembris 1998.

Valimiste infosüsteem võimaldab andmete kiiret sisestamist ning edastamist valimiste ettevalmistamise käigus ja valimispäeval alates valimisjaoskonnast. Samas on kõigil, kel olemas Interneti ühendus, võimalik jälgida valimistulemuse kujunemist reaalajas, aga ka vaadelda valimistulemusi valimisjaoskonna või valimisringkonna kaupa. Kättesaadav on ka kogu informatsioon, mis puudutab valimiseelseid toiminguid – mandaatide jaotus, kandidaatide registreerimine, isiku- ja kontaktandmed jne.

Hinnates arvutiseerimise taset valimiste perioodiks, tõdeti, et ca 700-st jaoskonnast üle Eesti on üks kolmandik võimelised ise andmeid sisestama, ülejäänud peavad kasutama faksi või telefoni. Kõigi maakonna tasandi komisjonidega on arvutiühendus olemas. Seda näitas ka eile toimunud valimissüsteemi testimine, milles osalesid kõik 15 maakonna, Tallinna ja Tartu valimiskomisjoni, neist Valga ja Jõgeva ka jaoskondade tasandil.

Pressikonverentsil jagasid seletusi ja vastasid küsimustele Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Heiki Sibul, Riigikogu Kantselei valimiste osakonna juhataja Alo Heinsalu, IC Süsteemide AS juhatuse esimees Ülo Puskar ja arendusosakonna juhataja Jüri Saan.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside