Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjon otsustas oma tänasel istungil saata valitsuse algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmisega seonduvalt rahuaja riigikaitse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (28 SE) Riigikogu täiskokku esimesele lugemisele 18. mail. Komisjoni ettepanek on eelnõu esimene lugemine lõpetada.

„Koos selle eelnõu menetlemisega algab tegelikult palju suurem töö riigikaitseliste seaduste kaasajastamisel. Seoses uuenenud lähenemisega julgeolekupoliitikas ja laiapõhjalises riigikaitse käsitluses soovime läbi töötada kogu riigikaitsealase seadusruumi,“ ütles riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma.
 
Riigikaitsekomisjon otsustas esitada antud eelnõu menetluse käigus tekkivate probleemide ja ettepanekute paketi kaitseministeeriumile, et neid saaks arvestada juba uute kaitseväeteenistuse, rahuaja riigikaitse, sõjaaja riigikaitse ja kaitseliidu seaduste eelnõude väljatöötamisel.
 
Täna komisjoni istungil osalenud kaitseminister Mart Laar kinnitas, et selline koostöövorm, kus riigikaitsekomisjon esitab oma ettepanekud juba eelnõude väljatöötamise käigus, on ministeeriumile igati tervitatav. Laari sõnul on nimetatud uued seaduseeelnõud valmimisjärgus.
Riigikogu menetluses oleva eelnõu (28 SE) eesmärk on viia seadused kooskõlla põhiseaduse muutmise seadusega riigikaitsekorralduses tehtud muudatustega. Suurimaks muudatuseks võrreldes senisega on Vabariigi Presidendi riigikaitselise pädevuse muutumine ja kaitseväe ülemjuhataja institutsiooni mõiste kaotamine riigikaitsealastes seadustes.

Eelnõus täpsustatakse ka kaitseväe juhataja, Kaitseväe Peastaabi ülema, kaitseliidu ülema ning väeliigi ülema ametisse nimetamist  ja ametist vabastamist. Eelnõu kohaselt nimetab Vabariigi Valitsus kaitseministri ettepanekul ametisse kaitseväe juhataja ja Kaitseväe Peastaabi ülema, kuulates ära Riigikogu riigikaitsekomisjoni seisukoha. Kaitseliidu ülema nimetab ametisse ja vabastab ametist Vabariigi Valitsus kaitseministri ja kaitseväe juhataja ühisel ettepanekul. Väeliigi ülema nimetab ametisse ja vabastab ametist kaitseminister kaitseväe juhataja ettepanekul.

Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside