Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees ja Euroopa Rohelise Pealinna idee algataja Jüri Ratas esineb täna õhtul kõnega 2012. aasta Rohelises Pealinnas Vitoria-Gasteiz´is toimuval auhinnatseremoonial. Üritusel kuulutatakse eelnevalt välja pealinna tiitli saaja 2014. aastaks, 18 kandidaadi hulgast välja valitud finalistideks on Bristol, Kopenhaagen ja Frankfurt. 

„Mul on väga hea meel, et Tallinna linna päeval, 15. mail 2006. aastal välja käidud Euroopa Rohelise Pealinna algatus leidis tugevat toetust nii Euroopa linnade kui ka Euroopa Komisjoni poolt,“ ütles Ratas. Tema selgituste kohaselt ühines meie ettepanekuga üle 40 Euroopa linna. Seejärel võttis Euroopa Komisjon enda peale statuudi ja konkursikorra väljatöötamise. Esimene Roheline pealinn kuulutati välja 2009. aastal. „Tänane üritus tõestab taas, et tegemist on jätkusuutliku konkursiga,“ sõnas Ratas. Ta tunnustas seniseid Euroopa Rohelisi Pealinnu. Esimesed tiitli võitjad Stockholm ja Hamburg, tänane Euroopa Roheline Pealinn Vitoria-Gasteiz ning tuleval aastal seda auväärt tiitlit hoidev Nantes on väga erinevad linnad nii suuruselt kui asukohalt. „Sarnaseks muudab neid soov tagada oma elanikele meeldiv ja igati tervislik elukeskkond. Euroopa Rohelise Pealinna tiitli pälvimine näitab, et need linnad on selle eesmärgi ka saavutanud olles heaks eeskujuks kogu maailmale,“ lisas Ratas. 

Ta tõi välja Rohelise Pealinna tiitli põhilise eesmärgi, milleks on kutsuda üles kõiki Euroopa linnu ja inimesi igapäevaselt püüdlema parema ja säästvama elukeskkonna poole. „See nimetus rõhutab arusaama, et urbanistliku keskkonna kasutamine tähendab ühtlasi selle kaitset, selle seisundi järjekindlat tõhustamist,“ rõhutas Ratas. Meie ajastu reegel on raudselt lihtne – keskkonnakaitse on keskkonnakasutuse lahutamatu osa, lisas ta. Ratas märkis, et tiitliga ei kaasne küll mingit rahalist auhinda, kuid kindlasti aitab see elavdada majandust –  sealhulgas turismi, samuti näidata Euroopale ennast positiivsest küljest. 

Ratas võrdles Rohelise Pealinna konkurssi spordivõistlusega, kus oluline on eeskätt osavõtt. Seni on tiitlile kandideerinud 56 erinevat linna, mis kõik on pingutanud igapäevaselt selle nimel, et nende elanikud saaksid elada heades keskkonnatingimustes. Tiitli saab pälvida iga aasta küll ainult üks, aga võitjaks võivad ennast pidada kõik konkursil osalenud linnad ja ennekõike nende elanikud, toonitas Ratas. 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside