Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas avas täna hommikul Riigikogu istungisaalis Mudel Euroopa Parlamendi (MEP) istungi, kus ligi 100 noort simuleerivad Euroopa Parlamendi täiskogu tööd. 

Jüri Ratas tervitas Riigikogu juhatuse nimel kõiki Riigikogu istungi saali kogunenud tegusaid ja aktiivseid noori paljudest Eestimaa koolidest. „See saal ei ole noortele sugugi võõras koht. Noorte kogunemised siia mitmesuguste ürituste läbiviimiseks on kujunenud juba heaks traditsiooniks. Ja seda tuleb ainult tervitada,“ märkis Ratas. Alles jaanuaris toimus siin noorte ühenduse ELO parlamendi istung, kus arutati noorteorganisatsioonide rolli inimese kujunemisel. Tänane Mudel Euroopa Parlamendi sessioon on juba arvult viies. Europarlamendi istungi imiteerimine noorte poolt ei ole mitte ainult protseduuriliste reeglite ja tehniliste vahendite tundmaõppimine, vaid palju enamat. „See mobiliseerib ja koondab noori juba koolieas mõtlema ja arutlema tänase ja homse päeva ühiskonna ees seisvate probleemide lahendusteede üle, selle üle, kuidas võiks välja näha meie ja kogu maailma tulevikuühiskond 10-20 aasta pärast ja ka selle üle, kas ning kuidas saaksid tänased noored ühiskonna arenguprotsesse soovitud suunas mõjutada,“ rõhutas Ratas. 

Riigikogu aseesimees avaldas veendumust, et istungisaalis viibijatest sirgub kindlasti ka järelkasv meile, tänastele poliitikutele, kellele võime edasi anda oma kogemused ja ideed, et need jõuaksid uue, noore põlvkonna juhtimisel ja edasisse arengusse ja praktiliste rakendusteni paremini kui seni. „Kindlasti olete kuulnud, et Eesti on täna silmitsi raskete eelarve – ja finantsprobleemidega. Nende lahendamine nõuab tarku ja kiireid otsuseid,“ ütles Ratas. Ta märkis, et millised need otsused ka ei tule, mõjutavad nad kindlasti meist igaüht, mis nõuab kokkuhoiu režiimi riigi, omavalitsuse, perekonna ja iga pereliikme kuludes. Selline on tänase päeva karm reaalsus. „See aga ei tohi meid heidutada . Vastupidi – raskused on ületatavad, need muudavad meid targemaks ja tugevamaks ja ühtsemaks ja avavad ukse uuteks võimalusteks,“ ütles Ratas. 

Riigikogu aseesimees tunnustas noortes peituvat suurt edasiviivat jõudu. „Minu soovitus teile, kallid noored, ärge jätke oma mõtteid, ideid ja ettepanekuid enda teada, vaid pange need selliselt kõlama, et need jõuaksid pärale poliitikuteni, otsustajateni. Seda te täna siin ju teetegi. Ei maksa karta, et teie arvamus ei mõjuta poliitilisi otsuseid. Mida kindlamalt kõlab teie hääl, seda enam on poliitikutel tarvis ka teiega arvestada. See omakorda tagab ka põlvkondade järjepidevuse ja koostöö,“ rõhutas Ratas. 

Riigikogu saalis toimuv Mudel Euroopa Parlament (MEP) on riikliku sessiooni viimane päev. Kolme eelneva päeva jooksul läbisid õpilased meeskonnakoolituse. Komisjonides töötati välja resolutsioonid, mis on täiskogu istungil arutlusel ja hääletamisel. Lisaks kohtuti uuritavaid teemavaldkondi tundvate poliitikutega: ministrite Siim-Valmar Kiisleri ja Urve Paloga, Riigikogu aseesimehe Kristiina Ojulandi ning Riigikogu liikmete Taavi Rõivase ja Marek Strandbergiga. Seekord arutavad noored viit Euroopa Liitu ja Eestit puudutavat resolutsiooni: kuidas suurendada rahvusvähemuste konkurentsivõimet Eestis, ELi suhtumist Venemaa naabruspoliitikasse, Eesti ühtlase regionaalarengu küsimust, kuidas peaks EL reguleerima laenusuhteid finantskriisi valguses ning kuidas vähendada tarbimist ja selle tagajärjena tekkivat jäätmete suurt kogust. Sessiooni patroon on Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam. Sessiooni korraldab MTÜ Euroopa Maja. MEP-i toetavad Euroopa Noored, Euroopa Parlamendi Infobüroo, haridus- ja teadusministeerium, Tallinna 21. Kool. 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside