Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas avab täna kell 12.30 Toompea lossi kunstisaalis Maarit Murka isikunäituse „Missioon“. 

Kunstnik peab mõiste “missioon” tähenduseks ühelt poolt vastutusrikast ülesannet ja kutsumust ning teisalt eriülesandega lähetust mujal kui kodumaad – näitusel on esindatud installatsiooni ja fotode abil mõlemad tähendused. Installatsiooniga demonstreerib kunstnik militaarses režiimis loodud ajutist, hetkeks tähendust kandva kujutise loomist, mis päevadega muutub ja hävib. Fotoseeria dokumenteerib kunstniku loomeprotsessi ja analüüsib lühiajalisel missioonil loodud kunsti sõnumit. 

Jüri Ratas ütles näituse avamise eel, et peab ka ise väga oluliseks nii lühemaajaliste kui ka kaugele ettevaatavate missioonide planeerimist ning seatud eesmärkide täitmist. 

“Kunstniku peamissioon on luua kunsti, Riigikogu liikmel mõjusaid, õiglasi ja elu edasiviivaid seadusi – viia ellu igas mõttes head poliitikat. Oma missiooni leidmine siin elus on keeruline, kuid ülioluline. Seda enam on mul hea meel, kui kunst meid neil teemadel ikka ja jälle mõtisklema suunab,” sõnas Ratas. “Soovin, et me kõik leiaksime endale õige raja ja suudaksime soovitud teel püsida.” 

Maarit Murka sõnul püüab kunstnik haarata kõike, mida maailm pakub, nähtut loomingusse sulatada ja publikule edasi anda. “Kunstniku missioon ja vastutus kestavad läbi elu. Kunsti missioon laiemalt on kultuuri edendada ja uusi seoseid luua,” sõnas ta. 

Kunstnike liidu vahendatud näitus on kõigile huvilistele avatud tööpäevadel kuni 10. detsembrini, külastajatel peab kaasas olema isikut tõendav dokument. 

Maarit Murka lõpetas 2004. aastal Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti erialal ja kaitses 2006. aastal Helsingi Kunstiakadeemias magistrikraadi ning on praegu Balti Filmi- ja Meediakooli magistriõppes. Ta on Eesti Kunstnike Liidu ja Maalikunstnike Liidu liige, näitustel osaleb 2001. aastast.

Tagasiside