Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise parlamentaarsete ürituste raames toimub täna ja homme Brüsselis Europoli parlamentaarse ühiskontrolli töörühma esimene koosolek, mis toob kokku rahvusparlamentide ja Euroopa Parlamendi poliitikud.

Eesti delegatsiooni juht Raivo Aeg tõi esile, et ühe tähtsama küsimusena on arutelu alla andmebaaside koostalitusvõime suurendamine. „Euroopas kujunenud julgeolekuolukorras pole võimalik, et liikmesriigid omavahel infot ei vaheta,“ ütles Aeg. „Andmete ristkasutamine on vajalik, et riigid ja agentuurid ei peaks topelt tööd tegema. Sellega tagame ka parema andmekaitse.“ Aeg lisas, et tähelepanu tuleb pöörata ka info vahetamise kiirusele. Näiteks selleks, et tuvastada õigeaegselt Euroopasse naasevad välisvõitlejad või ekstremistid.

Delegatsiooni liige Kalle Laanet märkis, et turvalisuse tagamiseks peame muutuvas maailmas muutma arusaama informatsiooni vahetamisest. „Europoli töö efektiivsus sõltub liikmesriikide soovist edastada neile olulist infot,“ ütles Laanet. Tema sõnul saab Europol organiseeritud kuritegevuse vastases võitluses edukas olla ainult siis kui liikmesriigid oma infot edastavad ja jagavad. Samas toimub see kooskõlas andmekaitse reeglitega ja koostöös liikmesriikide parlamentidega.

Europoli parlamentaarse ühiskontrolli töörühma esimene koosolek toimub Brüsselis Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal ja selle korraldab Riigikogu koostöös Euroopa Parlamendiga. Koosolekut juhivad Euroopa Parlamendi kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni esimees Claude Moraes ja Eesti delegatsiooni juht Raivo Aeg.

Täna kõnelevad Eesti siseminister Andres Anvelt, Euroopa Parlamendi Europoli määruse raportöör ja Europoli haldusnõukogu esimees Agustín Díaz de Mera García Consuegra ning PPA peadirektori asetäitja ja Europoli nõukogu eesistuja Priit Pärkna ja Euroopa andmekaitseinspektori Giovanni Buttarelli. Homme jätkub arutelu Euroopa Liidu prioriteetidest võitluses organiseeritud ja raske rahvusvahelise kuritegevuse vastu. Ettekandega esinevad sisejulgeolekualase operatiivkoostöö alalise komitee esimees Erkki Koort ja Euroopa Komisjoni rände ja siseasjade peadirektoraadi asedirektor Olivier Onidi ning Europoli tegevdirektor Rob Wainwright

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside