Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

OSCE Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsioon, kuhu kuuluvad asejuht Olga Sõtnik ning liikmed Juku-Kalle Raid ja Liisa-Ly Pakosta, osaleb alates tänasest kuni 3. juulini Türgis Istanbulis OSCE Parlamentaarsel Assambleel, mis  oma 22. istungjärgul keskendub läbivana Helsingi lõppakti 40. aastapäevaga „Helsinki +40“ seotud teemadele.

57 osalejamaa delegaadid hakkavad Türgis aset leidvate tänavarahutuste taustal arutama põhiliste inimõiguste ja põhivabaduste teemadel; konverentsikeskus, kus assamblee oma istungeid peab, asub vaid 6 kvartali kaugusel Gezi pargist. Kavas on arutada ka resolutsiooniprojekti, milles kutsutakse valitsusi üles tagama õigust avaldada arvamust, olgu siis kas tänavatel või internetis.

Assamblee kolmes komitees arutusele tulevad resolutsiooniprojektid ja lisaresolutsioonid puudutavad erinevaid probleeme nii regiooniti kui ka riigiti: tähelepanu all on olukord Valgevenes, Ukrainas, Kasahstanis, humanitaarkriis Süürias, inimkaubandus, lapstööjõu kasutamine, inimõiguste olukord Venemaal, meediavabadus, kurdide olukord Türgis, kodakondsusküsimused, Läänemere merekeskkonna kaitse jpm.

Liisa-Ly Pakosta esitas Eesti delegatsiooni nimel küberturvalisust rõhutava eelnõu, kus mõistetakse hukka küberrünnakud. Eelnõus juhitakse tähelepanu küberrünnakutele kui riiklikku turvalisust ohustavale tegevusele ning hoiatatakse nende alahindamise või ignoreerimise eest. Samas peaks olema tagatud inimeste põhiõigused ka digitaalajastul. Pakosta leiab, et inimestele peavad jääma nende põhivabadused nii internetis kui ka väljaspool seda, eriti mis puudutab õigust oma arvamust avaldada. Küberturvalisuse resolutsiooni lõpphääletus on kavandatud 29. juunile.

OSCE PA ühendab 323 parlamendisaadikut 57 riigist, hõlmates nii Euroopat, Kesk-Aasiat kui ka Põhja-Ameerikat. Parlamentaarne Assamblee on peamiselt parlamentaarse diplomaatia foorum, samuti jälgitakse valimisi ning toetatakse rahvusvahelist koostööd, et riigid saaksid täita oma kohustusi poliitika, julgeoleku, majanduse, keskkonna ja inimõiguste vallas.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside