Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Inimõiguste rühma tänasel kohtumisel Venemaalt Eestisse pagenud varjupaigataotlejatega oli kõne all inimõiguste probleemid nii Venemaal kui ka Ukrainas, kuid ka küsimused, mis seotud otseselt varjupaigataotlemisega. Tänasel kohtumisel osalenud Maksim Jefimovile, Anastassia Rõbatšenkole ja Suren Gazarjanile tegi muret eelkõige nende Moskva Bolotnaja väljaku demonstratsioonidest osa võtnud poliitpõgenike olukord, kes on sattunud Ukrainasse, kus nende õigusi ei tunnistata ja nende julgeolek ei ole kaitstud.

„Ukrainasse sattunud inimeste olukord on eriti keeruline, neil puuduvad vajalikud reisidokumendid, neil ei lasta riigist vabalt lahkuda ja ühel juhtumil on inimene sõna otseses mõttes röövitud ja Venemaale tagasi viidud. Tegemist on niisuguste süsteemsete inimõiguste probleemidega, mida ka Riigikogu liikmed saavad tõstatada erinevates üleeuroopalistes parlamentaarsetes assambleedes, olgu see siis Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee või OSCE Parlamentaarne Assamblee. Samuti soovitasime neil pöördada oma probleemidega nii Euroopa Nõukogu inimõiguste voliniku kui ka Euroopa Nõukogu raportööride poole,“ ütles Riigikogu Inimõiguste rühma liige Andres Herkel.

Inimõiguste rühma liikme Juku-Kalle Raidi sõnul peaks Euroopa Liit käituma neis küsimustes palju otsusekindlamalt. „Mis puudutab inimõiguste süstemaatilist rikkumist ükskõik millises riigis –  ja praegu on kõne all Venemaa – peaks Euroopa Liit käituma tunduvalt printsipiaalsemalt. Paljud nimed, kes rikkumiste taga seisavad, on teada ning tegelikult peaks nad lisama need nimekirja, mis keelab neile Schengeni viisa andmise. Kindlasti kohtun ma siseminister Ken-Marti Vaheriga ja tahan talle korduvad nimed edastada,” ütles Raid.

Kohtumisel osalenud Inimõiguste rühma liige ja põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste selgitas lähemalt, millised on poliitiliselt tagakiusatute võimalused pöörduda Euroopa Inimõiguste Kohtusse.

Tänasel kohtumisel osalesid ka Riigikogu Inimõiguste rühma esimees Mart Nutt ning rühma liikmed Paul-Eerik Rummo ja Liisa-Ly Pakosta. Kohal oli samuti Inimõiguste Instituudi esimees Vootele Hansen.

Maksim Jefimov oli Karjalas tegutseva organisatsiooni “Noored inimõiguste nimel” üks eestvedajaid ja teda ootab kriminaalvastutus õigeusukirikut puudutavate publikatsioonide pärast. Anastassia Rõbatšenko suhtes algatati kriminaalasi seoses osalemisega Bolotnaja väljaku demonstratsioonil. Suren Gazarjan on armeenia rahvusest Vene ökoloog Krasnodarist, kes uuris Musta mere äärseid ebaseaduslikke losse ja keda süüdistatakse nn Putini lossi valvurite ähvardamises.

Riigikogu pressitalitus
 

Tagasiside