Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele majanduse olukorra kohta. 

Tuus-Laul viitas tänavuse majanduskasvu prognoosi langetamisele 1,5%-le ja tuleva aasta kasvule, mis on 3,6%. Ta soovis peaministrilt teada, millel põhineb rahandusministeeriumi ja valitsuse optimism majanduskasvu küsimuses sellises ulatuses. 

Ansipi sõnul tugineb rahandusministeerium prognoose tehes nendelesamadele argumentidele, millele tuginevad kommertspangad, kes järgmise aasta kasvu näevad samades piirides nagu rahandusministeerium. „Kui võrrelda kommertspankade tehtud prognoose rahandusministeeriumi tehtud prognoosidega, siis viimasel ajal on rahandusministeeriumi prognoosid olnud kõige konservatiivsemate hulgas,“ ütles peaminister. Ta lisas, et riigieelarve tulud ei sõltu mitte ainult majanduskasvust. Need on prognoositud ka lähtudes teistest parameetritest, näiteks lähtudes tööhõive kiirest kasvust. Ansipi hinnangul on Eestis viimase kahe ja poole aasta jooksul tööpuudus vähenenud kõige kiiremini Euroopa Liidu riikide hulgas. Tema sõnul on ka meie tööhõive kasvanud, mis on märgatavalt suurendanud maksutulusid. 

Kõneldes tuleva aasta riigieelarvest, märkis Ansip, et järgmisel aastal peaksid pensionid kasvama 5,8%, mis on märkimisväärne sissetuleku kasv pensionäridele. Ta lisas, et maksuvaba tulu peaks samuti suurenema 192 eurolt 210 euroni ehk kokku koos tulumaksuvaba miinimumi 144 euroga 354 euroni. „Järgmisel aastal kavatseme suurendada avalikus sektoris töötavate isikute palkasid. See tähendab seda, et järgmisel aastal nii õpetajad kui ka kultuuritöötajad võivad arvestada pisut suurema palgatõusuga. Läbivalt palgatõus saab olema järgmisel aastal meie praeguste kavade järgi 5,1%,“ ütles peaminister. 

Peaminister  vastas veel Kadri Simsoni esitatud küsimusele Kreeka finantsolukorra, Heljo Pikhofi esitatud küsimusele vajadusepõhiste peretoetuste ja Inara Luigase esitatud küsimusele maksutulude vähenemise kohta. 

Siseminister Ken-Marti Vaher vastas Andres Anvelti esitatud küsimusele valimiseelsel perioodil avaliku vahendi võimaliku korruptiivse kasutamise kohta. 

Infotunni stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside