Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Kadri Simsoni esitatud küsimusele gümnaasiumide sulgemise kohta. 

Simson viitas haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo väljaöeldule, et gümnaasiumide arv Eestis peab kahanema. Minister leidis, et kahanema peaks pigem kolm kui kaks korda. Praeguse 218 keskkooli ja gümnaasiumi asemel peaks Eestis alles jääma umbes 73 gümnaasiumi. Simson soovis peaministrilt teada, kas ta jagab haridusministri seisukohta ja kas gümnaasiumide arvu kolmekordne vähendamine on valitsuskoalitsiooni ühtne hariduspoliitiline eesmärk.  

Ansip selgitas, et gümnaasiumipidajaks on kohalik omavalitsus ja gümnaasiumi avamine või sulgemine on eelkõige kohaliku omavalitsuse otsustada. Peaminister märkis, et Eestis on praegu pisut vähem kui 20 000 gümnasisti. Meil on umbes 200 gümnaasiumi – täpsemalt 198 gümnaasiumiastmega kooli. Ehk siis ühes gümnaasiumis õpib keskmisena meil 100 õpilast. Ansipi sõnul on gümnaasiume, kus õpilasi on üle 250, Hugo Treffneri Gümnaasiumis on koguni 540 õpilast. Hugo Treffneri Gümnaasium kuulub ka Eesti kõige paremate gümnaasiumide hulka, hindas Ansip. „Samas me teame, et meil on hulganisti selliseid gümnaasiume, kus ühes klassis õpib vähem kui 10 last. Kui gümnaasium on väga pisikene, siis ei ole võimalik sinna palgata väga hea ettevalmistusega erialaõpetajaid kõigi ainete õpetamiseks. See tähendab seda, et õppekvaliteet kindlasti kannatab,“ ütles Ansip. Ta lisas, et

selles mõttes on ta haridus- ja teadusministriga sama meelt: gümnaasiumiharidus peab olema kvaliteetne ja kvaliteedi tagab gümnaasiumi suurus. 

Ansip märkis, et väikese gümnaasiumi ülalpidamine on üksjagu kallis. Kohalikud omavalitsused peaksid väga palju gümnaasiumile juurde maksma selleks, et oleks võimalik pisikeses gümnaasiumis hoida häid õpetajaid. „Meie koolihariduse aluseks on kodulähedane põhikool, kuid gümnaasium ei pea ilmtingimata olema kodu lähedal,“ ütles peaminister. 

Ansip vastas veel Priit Toobali esitatud küsimusele peaministri eesseisva vabariigi aastapäeva kõne ja kaitseväes toimunud pettuse kohta. 

Rahandusminister Jürgen Ligi vastas Urve Palo esitatud küsimusele Eesti Energia investeeringute ja Tarmo Tamme esitatud küsimusele valitsuse määruse eelnõu „2014. aasta riigieelarve seaduse kohaliku omavalitsuse üksustele määratud tasandus- ja toestusfondi jaotus ning jaotamise ulatus, tingimused ja kord“ kohta. Samuti vastas Ligi Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele Eestis kehtivate hindade, Neeme Suure esitatud küsimusele pankade maksustamise ja Tarmo Tamme esitatud küsimusele käesoleva aasta riigieelarve kohta. 

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder vastas Ester Tuiksoo esitatud küsimusele maaelu arengukava ja Neeme Suure esitatud küsimusele karusloomakasvatuse kohta. 

Infotunni stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside