Infotunnis vastas peaminister küsimustele elektri varustuskindluse kohta
Riigikogu infotunnis vastas peaminister Taavi Rõivas Kadri Simsoni esitatud küsimusele elektrituru, Siim Valmar Kiisleri esitatud küsimusele valitsuse poliitika ja Annely Akkermanni esitatud küsimusele maksupoliitika kohta.
Simson viitas asjaolule, et alates 10. septembrist langesid korraga välja mõlemad Eesti ja Soome vahelised ühendused EstLink 1 ja EstLink 2. See tõi omakorda kaasa, et Nord Pool Spoti Eesti hinnapiirkonna keskmine elektri börsihind tõusis 37,27 eurolt megavatt tunni kohta 55,68 euroni. Simson viitas ka sellele, et Estlink 2 on nüüdseks tagasi töös, aga see nõuab siiski rikkeriski kiiret kõrvaldamist. Küsija soovis peaministri selgitusi, millisel asjaolul langesid mõlemad kaablid samal ajal rivist välja, kuigi alles suvel tehti neile hooldustöid.
Rõivase sõnul oli tõepoolest see juhtum kahetsusväärne, et mõlemad merekaablid ühe korraga rivist väljast olid. „Positiivne on see, et EstLink 2 rike suudeti likvideerida väga kiiresti, viie päeva jooksul. Seetõttu on praeguseks taastunud elektri liikumine Soome suunalt Eesti suunas terve EstLink 2 mahu ulatuses. Lihtsalt öeldes oli mõlemal juhul tegemist tehnilise rikkega,“ ütles Rõivas. Ta lisas, et EstLink 2 puhul on sarnane rike toimunud ka varem ja kuna tegemist on garantiiajaga, siis läks rikke likvideerimine ka garantii alla. „Eleringil on veendumus, et see võib olla süstemaatiline viga. Seetõttu tehakse kõik, et tulevikus selliseid rikkeid välistada. See võib eeldada veel mitmete konkreetsete vahelülide väljavahetust esimesel võimalusel,“ selgitas Rõivas. Peaminister hindas olukorda ja märkis, et meil on EstLink 1 ja EstLink 2, mis on toonud Eestis elektrihinna oluliselt alla. Rõivase sõnul on Eleringi esmane vastutus tagada varustuskindlus. „Varustuskindlus oli tagatud kogu selle perioodi vältel, kui olid merekaablite rikked. Meil on olemas värskelt avatud Kiisa avariielektrijaam, mis saab tööle asuda sel hetkel, kui EstLink 2-ga rike juhtub. Seega, mitte hetkekski ei olnud varustuskindlus ohus,“ kinnitas peaminister.
Välisminister Urmas Paet vastas Priit Toobali esitatud küsimusele Eesti julgeoleku kohta.
Justiitsminister Andres Anvelt vastas Peeter Võsa esitatud küsimusele rahvatervise ja alkoholi tarbimise kohta.
Riigikogu pressiteenistus