Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Priit Toobali esitatud küsimusele Politsei- ja Piirivalveameti juhi valimise kohta. 

Ansip viitas seaduse ühemõttelisusele, et Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori nimetab ametisse valitsus siseministri ettepanekul, kuulates ära Riigikogu õiguskomisjoni seisukoha. Siseminister teeb ettepaneku, oma arvamuse kindlasti peab avaldama Riigikogu õiguskomisjon, aga lõpliku otsuse langetab valitsus. Peaministri sõnul saavad seetõttu kõik mõeldavad konkursikomisjonid omada ainult nõuandvat seisukohta. Komisjonidelt võib tulla ekspertarvamus, aga otsuse langetab ikkagi valitsus. „Ma ei pea õigeks ka seda, et igas ametis või igasse ametisse sobiva kandidaadi leidmiseks tuleks korraldada konkurss. Seadusandja on teatavasti näinud ette erandid, mis puudutavad mitte ainult politsei- ja piirivalveameti peadirektorit vaid ka kaitseväe juhatajat, kaitsepolitseiameti peadirektorit, mõnda ametit veel, mille puhul konkursi korraldamine ei ole ilmtingimata vajalik,“ avaldas Ansip oma seisukoha. 

Peaminister rõhutas veelkord, et siseminister teeb ettepaneku, mis on tema ülesanne. Kuidas tema oma ettepanekuni jõuab, on juba siseministri otsustada, tema valida, lisas ta. Ansip ei nõustunud väitega, mille järgi siseminister soovib politsei- ja piirivalveameti peadirektori isikut politiseerida. Otsustamisõigus on ikkagi valitsusel. Ta toonitas, et ka Riigikogu õiguskomisjon ei ole kuidagimoodi manipuleeritav, vaid annab oma seisukoha, lähtudes oma kõige paremast äratundmisest. Seetõttu ei pruugiks edasi arendada neid spekulatsioone, mis räägivad politiseerimise katsetest, märkis Ansip. Peaminister möönis, et ta ei oleks sellist konkurssi üleüldse korraldanud, ammugi ta poleks korraldanud konkurssi, mille tagajärjel heidetakse varju kolmele väga tublile ja väga võimekale inimesele. Ta väljendas oma sümpaatiat nendele kolme inimese suhtes, kellest ükski ei osutunud valituks. Ansip rõhutas, et peab kõiki kolme väga võimekateks inimesteks. 

Peaminister vastas veel Jevgeni Ossinovski esitatud küsimusele peaministri büroo töö kohta. 

Sotsiaalminister Taavi Rõivas vastas Helmen Küti esitatud küsimusele puuetega inimestele abivahendite riigipoolse kompenseerimise ja Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele arstiabi kättesaadavuse kohta. 

Regionaalminister Siim Valmar Kiisler vastas Tarmo Tamme esitatud küsimusele maavalitsuste ja Jaan Õunapuu esitatud küsimusele omavalitsuste toimimise kohta. 

Infotunni stenogramm.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside