Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Mailis Repsi esitatud küsimusele raudteetranspordi ja Jaan Õunapuu esitatud küsimusele reisirongiliikluse kohta. 

Ansipi meelest on toimunud põhimõtteline muudatus Eesti raudteetranspordi ajaloos. Vahetame välja enam kui 30 aastat vanad ebaefektiivsed rongid uute vastu, täiesti kaasaegsete Šveitsis tehtud rongide vastu. Astutud samm on põhimõtteliselt õigustatud. Ansipi hinnangul ei olnud meil teist valikut, sest vanu ronge ei oleks suudetud hoida ilma täiendava remondiga ekspluatatsioonis enam pärast 2015. aastat. Seepärast oligi ainus valik uute rongide ostmine. „Ma möönan, et uute rongide kasutusele võtmine oleks pidanud olema sujuvam. Liiga palju muudatusi sattus ühele konkreetsele kuupäevale ja tulenevalt sellest, et neid muudatusi oli üksjagu palju, ei suudetud kõiki muudatusi piisavalt planeerida,“ ütles Ansip.  

Peaministri arvates ei oleks pidanud olema konflikti Edelaraudtee ja Elroni või Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi vahel seoses vanadelt rongidelt uutele üleminekul. Üleminek oleks võinud olla sujuvam. „Sellel aastal suureneb riigi dotatsioon reisijateveol raudteel 4%, aga samas suureneb rongikilomeetrite arv 50%. Reisijate arv on prognoositud suuremana pea 25%,“ selgitas Ansip. Seega, ühe reisija transportimine riigi eraldatud dotatsiooni mõttes muutub odavamaks. Uued rongid on kindlasti säästlikumad. Neid on võimalik märksa paindlikumalt kasutada kui vanu ronge, lisas peaminister. 

„Ma ei taha õigustada uute rongide kasutamisele võtmisel tehtud vigu. Kogu see protsess oleks tulnud kavandada nii, et ebamugavusi poleks reisijatele tekitatud. Kuid pikas plaanis olen veendunud, et kõik rakendamisega seotud ebamugavused ületatakse ja rahvas on rahul meie reisirongidega,“ ütles Ansip. 

Sotsiaalminister Taavi Rõivas vastas Inara Luigase esitatud küsimusele laste heaolu kohta. 

Siseminister Ken-Marti Vaher vastas Peeter Võsa esitatud küsimusele trahvimäärade kohta. 

Infotunni stenogramm:

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside