Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaministri ülesannetes olev keskkonnaminister Keit Pentus Rannar Vassiljevi esitatud küsimusele taastuvenergia toetuste ja Yana Toomi esitatud küsimusele Venemaaga suhete kohta. 

Pentus selgitas taastuvenergia toetuste väljamakseid nii 2011. a kui ka 2012. a esimeses kvartalis. Lõviosa nendest toetustest on läinud Eesti Energia Narva elektrijaamadele, kus põlevkivi ja puitu põletatakse koos. Ta lisas, et kehtiva seaduse järgi peaks lõppema 1. jaanuarist 2013 täiendava toetuse maksmine puidu põletamisele põlevkiviahjudes. Pentuse arvates on see on igati mõistlik lahendus. Tema sõnul pole iseenesest vaja mingisugust seadusemuudatust selleks, et puidu põletamisele põlevkiviahjudes enam peale ei makstaks, piisaks majandusministri määruse muutmisest ja see tooks kaasa kohese elektriarvete vähenemise paari protsendi võrra. 

Pentus pidas oluliseks anda informatsiooni kui mitmel erineval moel on maksumaksja tegelikult aastate jooksul fossiilset ja saastavat elektritootmist läbi eelarve täiendavalt toetanud. Ministri selgituste kohaselt on Eestis toodetavatest jäätmetest üle 80% otseselt seotud põlevkiviga. Ta tõi näite: kui võtame ühe tavalise, üsna säästlikult elektrit tarbiva pere ühekuise elektritarbimise, siis iga kuuga tekib selle ühe pere põlevkivielektri tarbimisel umbes pool tonni jäätmeid ehk siis aastaga tekitab ühe pere põlevkivielektri tarbimine 6 tonni jäätmeid, millest pool on ohtlikud jäätmed. See on põhjus, miks peame oluliseks, et saastavalt elektritootmiselt liiguksime nii keskkonnale kui tarbijale odavamale elektri tootmisele, põhjendas Pentus. 

Minister pidas oluliseks, et meie elektri tootmine oleks nii tarbijale kui Eesti keskkonnale võimalikult odava hinnaga, võimalikult väikese kuluga. 

Siseminister Ken-Marti Vaher vastas Kadri Simsoni esitatud küsimusele õigusriigi ja Andres Anvelti esitatud küsimusele inimkaubanduse vastase võitluse kohta. 

Justiitsminister Kristen Michal vastas Peeter Võsa esitatud küsimusele laste hooldusõiguse kohta. 

Infotunni stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside