Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Heljo Pikhofi esitatud küsimusele kodukulude ja elektrihinna kohta. Pikhof soovis teada peaministri enda kokkuhoiusaladusest ja –nippidest kodukulude vähendamisel. 

Peaministri selgituste kohaselt peab iga majapidamine pidama korralikku arvet energiakulutuste ja maja kütmise kulutuste üle. Tema sõnul ei saa päris mehhaaniliselt võrrelda selle aasta jaanuari eelmise aasta jaanuariga, sest ka välistemperatuurides on erinevus. Aga kui tellida külmade pakaseliste päevadega omale termopildistamine, saab väga selge pildi sellest, kus kohas on majas soojalekked ja nende lekete kõrvaldamine ei ole kulukas, ütles ta. Pärast kajastub see ka makstavates arvetes, märkis Ansip, kelle rehkenduste kohaselt tasub tema puhul oma majas tehtud täiendav soojustamine ära umbes viie aastaga. 

Peaminister rõhutas kulude allaminemisel koduomanike endi aktiivsust. Ta selgitas, et neid kodusid, kus sel talvel tuleb maksta väiksemaid soojaarveid, on Eestis päris mitmeid. Eelkõige on need arved sel aastal väiksemad tänu sellele, et KredExi kaudu on paljud korterelamud saanud toetust, inimesed on ise panustanud oma vahendeid selleks, et majade soojapidavust suurendada, ja seetõttu on ka kodukulud alla läinud. 

Ansipi sõnul on ta pidanud kogu aeg usutavaks neid väiteid, mille kohaselt elektrituru avanemisel elektrienergia hind Eestis tõuseb umbes 20%. Ta möönis, et praeguseks ei ole meile teada, kui suureks see tõus tegelikult osutub, sest ühe kuu põhjal ei ole võimalik mingeid järeldusi teha. „Näiteks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi andmetel on keskmine elektriarve suurenenud jaanuarikuus turu avanemise tagajärjel 16,1%, mitte 30%, nagu on väidetud,“ ütles Ansip. Tema sõnul on kuidagimoodi prognoositav kui suureks kujuneb see elektrienergia hind veebruaris, märtsis. Samas missugune see on täpselt suvekuudel, siis seda ei oska hetkel öelda. Eelduste kohaselt suvel elektrienergia hind börsil kindlasti langeb, hindas peaminister olukorda. „Et elektrienergia hind käesoleval aastal tõuseb, selle vastu ei saa, saab ainult kontrollida oma tarbimist ja sedakaudu ka oma kulutusi,“ rõhutas Ansip. 

Peaminister vastas veel Inara Luigase esitatud küsimusele riigipiiri ebaseaduslike tasude kohta. 

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder vastas Ester Tuiksoo esitatud küsimusele nõuandeteenuse ja Lauri Laasi esitatud küsimusele elektrihinna kohta. 

Kultuuriminister Rein Lang vastas Priit Toobali esitatud küsimusele hasartmängumaksu kohta. 

Infotunni stenogramm

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside