Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo Mailis Repsi esitatud küsimusele hariduse eelarve kohta. 

Reps soovis teada, kuidas on tagatud riigieelarves õpetajatele lubatud palgatõus. 

Aaviksoo sõnul on eelarve koostamisel olnud haridus prioriteediks – seda nii haridusministeeriumis kui ka valitsuses. „Need otsused ongi võimaldanud tõsta miinimumpalk 715 eurolt 800 eurole. See on üle 10%-line kasv, mis on pea kaks korda kiirem kui ülejäänud avalikul sektoril ja pea kaks korda sama kiire kui riigis keskmiselt. Eelarvesse on vahendid selliseks tõusuks planeeritud lähtudes õpetajate arvust ja kohalikele omavalitsustele ning teistele koolipidajatele eraldatud summadest,“ ütles Aaviksoo. 

Haridus- ja Teadusministeerium on riigi raha eraldamisel arvestanud õpetaja ametikoha kohta miinimumpalga pluss 20%, millest on võimalik katta klassijuhatamise tasu ja ka kõrgemaid palku. See on täiesti iseenesestmõistetavalt õpetaja-metoodikutel ja vanemõpetajatel, aga ka teistel silmapaistvatel õpetajatel, vastavalt koolis kehtestatud palgakorraldusele. „Kooli palgakorraldus ei ole mitte ainult direktori personaalne suva, vaid päris kindlasti koolisisene kokkulepe. Selle mõistlikkuse, otstarbekuse ja sihipärasuse järelevalvet peab teostama koolipidaja,“ selgitas Aaviksoo. 

Reps soovis veel teada, kas järgmise aasta eelarves on kohalike omavalitsuse koolides ja ka riigikoolides tugiteenusteks logopeedile, eripedagoogile, sotsiaalpedagoogile või koolipsühholoogile vahendid ette nähtud. 

Aaviksoo märkis, et seadusandja niisuguseid eraldisi ei ole kahjuks ette näinud. „Loodan, et saame seda arutelu jätkata seadusandluse võtmes. Kui niisugune ettepanek arutlusele tuleb ja seadus vastu võetakse, siis loomulikult planeerib täidesaatev võim vastavad vahendid riigieelarvesse,“ ütles minister. 

Aaviksoo vastas veel Tarmo Tamme esitatud küsimusele riigigümnaasiumide ja Helmen Küti esitatud küsimusele kutsehariduse kohta. 

Peaminister Andrus Ansip vastas Sven Mikseri esitatud küsimusele vajaduspõhiste õppetoetuste ja Jaak Alliku esitatud küsimusele superministeeriumi hoone kohta. 

Välisminister Urmas Paet vastas Marianne Mikko esitatud küsimusele Moldova kohta. 

Istungi stenogramm

Riigikogu pressiteenistus

 

 

 

Tagasiside