Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Aivar Riisalu esitatud küsimusele Estonian Airi tuleviku kohta. 

Riisalu küsimus lähtus arusaamast, et meil on seda lennufirmat väga vaja. Kas meil on olemas ka plaan B, kui Euroopa Liit ütleb, et me ei tohi oma lennufirmat päästa, et riigiabi on ebaseaduslik? 

Ansip tunnistas, et meil ei ole praegu olemas väga korralikku plaani A, ja kui seda pole, siis ei ole mõtet loota, et kellelgi on olemas plaan B, C, D ja E juhuks, kui plaan A ei realiseeru. „Hetkel tegelevad nii valitsus, eelkõige muidugi majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kui ka Estonian Air plaaniga A ehk siis Estonian Airi säilitamise plaaniga.” Peaminister nentis, et kõigile on praegu teada, et Estonian Airi säilitamise plaan on suhteliselt habras plaan. „Selle plaani realiseerumine sõltub nii Euroopa Komisjoni seisukohast riigiabi seaduslikkuse kohta kui ka töötajatest, kuidas nendega sõlmitud kokkulepe ja veel kavandatavad kokkulepped mõjutavad Estonian Airi kui äriühingut,“ selgitas Ansip. Ta märkis, et küsimus kõige mustema stsenaarium realiseerumise võimalusest on loomulikult aktuaalne väga mitmes riigi instantsis. Ansipi sõnul ei kuulu nendesse tegevusplaanidesse Estonian Airi ühe ministeeriumi haldusalast teise ministeeriumi haldusalasse viimine. Tema arvates poleks sellest abi. Peaminister nentis, et juhtimisvigadega saab Estonias Airis seletada paljutki. Ta leidis, et kui poleks teatud juhtimisotsuseid tehtud, siis oleks olukord ilmselt olnud märksa parem. „Kuid objektiivsuse huvides olgu siiski öeldud, et Estonian Air ei ole tegelikult kunagi olnud väga korralik kasumit teeniv ettevõte. Estonian Airi on päästetud kogu tema eksistentsi jooksul täiendavate kapitalisüstide ja erinevate laenudega,“ hindas peaminister olukorda. Tema sõnul on ilmselt kõige objektiivsem põhjus nende probleemide tekkimisel tulenenud meie riigi väiksusest. Ansipi arvates tuleks Euroopa Liidus lennundusturgu reguleerivaid eeskirju tublisti muuta, et ka väikestes riikides oleks võimalik lennundusäris kasumlikult töötada. 

Peaminister vastas veel Rannar Vassiljevi esitatud küsimusele valitsussektori võla, Heljo Pikhofi esitatud küsimusele börsil noteeritud äriühingute nõukogude soolise tasakaalu parandamise ja Arto Aasa esitatud küsimusele inimeste vabaduse kohta. 

Välisminister Urmas Paet vastas Yana Toomi esitatud küsimusele topeltkodakondsuse ja Marianne Mikko esitatud küsimusele arenguabi kohta. 

Kaitseminister Urmas Reinsalu vastas Sven Mikseri esitatud küsimusele kaitseministeeriumi eraldiste kohta. 

Infotunni stenogramm

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside