Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Kadri Simsoni esitatud küsimusele järgmise aasta majandusprognoosi kohta. 

Simson viitas  asjaolule, et valitsus võttis tuleva aasta riigieelarve koostamisel aluseks majandusprognoosi, mis ennustas majanduskasvuks 3,6%. Päev pärast eelarve lõpphääletust avaldas Eesti Pank uue majandusprognoosi, mis oli märksa tagasihoidlikum. Eesti Pank ütles, et järgmisel aastal on majanduskasv protsendi võrra väiksem ehk 2,6%. Simson soovis peaministrilt teada, millist mõju avaldab protsendi võrra madalam majanduskasv, kui seda on eelarves prognoositud. 

Ansipi sõnul võib reaalkasvu prognoos mõjuda eelarve laekumistele, aga ei pruugi seda teha. Ka tänavu on majanduse reaalkasvu prognoosi korduvalt alandatud, aga eelarve laekumised on päris head. „Makse on laekunud terve protsendipunkti võrra rohkem, kui me oleme kavandanud. Prognoose muudetakse pidevalt. Eelarvet tehes võetakse arvesse viimane teadaolev prognoos ja selle põhjalt langetatakse ka otsused,“ põhjendas Ansip. Ta möönis, et prognoosid ei võimalda kõike ette näha. 

Peaminister tõi näited eelarvete kohta aastate lõikes. Meil on olnud eelarveid, mis vastuvõetuna on olnud küll tasakaalus, kuid eelarveaasta lõpus on arvestatav defitsiit. Näiteks 1999. aasta eelarve oli lõpuks sisemajanduse kogutoodangust defitsiidis 3,5%. Samas on meil küllaga olnud eelarveid, mis on tasakaalulistena vastu võetud, aga aasta lõpus on märkimisväärne ülejääk. Nendeks aastateks on 2005, 2006, 2007. Erinevus eelarves võib  ulatuda kuni 3%-ni, selgitas peaminister. 

Alates kriisi lahvatamisest Euroopa Liidu tasandil on pööratud põhitähelepanu ikka struktuursele tasakaalule ja vähem nominaalsele tasakaalule, selgitas Ansip. Kindlasti on mõlemad olulised. „Eesti puhul ei ole Euroopast vaadatuna kummalegi näitajale mingisuguseid etteheiteid. Eesti on kaugel sellest, et ületada nominaalse defitsiidi lubatud piir ehk 3% sisemajanduse kogutoodangust. Järgmise aasta eelarve on kavandatud struktuurses ülejäägis 0,7% sisemajanduse kogutoodangust, ütles Ansip. 

Peaminister vastas veel Valeri Korbi esitatud küsimusel suhtelise vaesuse kohta ja Rannar Vassiljevi esitatud küsimusele keskkonnatasude riigieelarvesse laekumise kohta. 

Regionaalminister Siim Valmar Kiisler vastas Jüri Morozovi esitatud küsimusele omavalitsusreformi elluviimiskava kohta. 

Infotunni stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside