Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder Ester Tuiksoo esitatud küsimusele toiduainete hinnatõusu kohta. 

Tuiksoo soovis saada teada selgitust toiduainete hindade kiire tõusu põhjuste kohta, kas see pole mitte seotud valitsuse maksupoliitikaga?
 
Seeder arvas, et hinnad on inimeste jaoks Eestis kallid ka seetõttu, et meie ostujõud on madal. Ta märkis, et hinnatõusu pidurdamine või hindade riiklik reguleerimine ei ole võimalik. Seda ei tehta kuskil Euroopa Liidus ja seda ei hakata kindlasti tegema ka Eestis. Seederi sõnul ei ole tegelikult Euroopa Liidus korrelatsiooni toiduainete käibemaksu suuruse ja toiduainete hindade vahel. Tema hinnangul ei taga madalam käibemaksumäär madalamaid toiduainete hindu. Seeder märkis, et tegelikult on korrelatsioon pigem vastupidi. „Kui me vaatame neid riike, kus on tehtud käibemaksusoodustusi toiduainete hindadele, siis seal kipuvad toiduainete hinnad olema kõrgemad,“ ütles Seeder konkreetsete näidete varal.
 
Vastates Tuiksoo küsimusele, mida on plaanis lähiajal teha, et tarbijale siiski leevendada toidukaupade hinnatõusu, ütles Seeder: „Õigem on maksud kokku koguda ühtlase määraga – see on lihtne, arusaadav, läbipaistev ja aus. Laekunud tulude arvel aga toetada sihtotstarbeliselt vajaduspõhiselt neid sihtrühmi ja inimesi, kes tegelikult seda abi vajavad“. Ministri hinnangul on see palju odavam viis aidata nii põllumeest kui ka tarbijat. Ta leidis, et kui me täna teeme ühesuguse soodustuse maksusoodustuse näol, siis ei tea me tegelikult, kuidas see soodustus jaguneb põllumajandustootja, töötleva tööstuse, hulgikaubanduse ja jaekaubanduse vahel. „Tõenäoliselt ei ole suuremateks võitjateks ei põllumees ega tarbija, vaid vastupidi, selle ahela keskmised ketilülid. Seda on näidanud ka teiste riikide kogemus,“ väitis Seeder. Seepärast toonitaski ta, et mõistlik on toetada abivajajaid sihtotstarbeliselt.
 
Peaminister Andrus Ansip vastas Yana Toomi esitatud küsimusele maamaksu ja Heljo Pikhofi esitatud küsimusele eakate hoolekande kohta.
 
Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler vastas Neeme Suure esitatud küsimusele elukoha registreerimise kohta.
 
Infotunni stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
 
Tagasiside