Infotunnis oli kõne all tervishoiutöötajate streik
Riigikogu infotunnis vastas sotsiaalminister Hanno Pevkur Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele tervishoiutöötajate streigi kohta.
Küsija sõnul ei ole meil tervishoius mingisugust strateegiat või nägemust tulevikuks.
Pevkur vaidles sellele vastu. Ta viitas sotsiaalministeeriumi koduleheküljele, kus on avaldatud vastavad materjalid. „Haiglate Liit ja kõik arstid teavad seda, millised need plaanid on,“ märkis minister. Raamdokument rahvastiku tervise arengukavast on kehtestatud aastani 2020, kus on kirjas erinevad tegevused: haiglavõrgu arengukava, hooldusravivõrgu arengukava, esmatasand. Pevkur selgitas, et kõik need plaanid on kokku lepitud erinevate osapooltega.
Pevkuri selgituste kohaselt on arstide streigi algusest olnud nõudmised, et eriarstiabis peaks arsti palk kahe aastaga tõusma 50%. Ta märkis, et selliseid maksumaksja vahendeid ei ole olemas. „Kui me räägime üldarstiabist, siis üldarstiabis teatud gruppidel pidid palgad tõusma kahe aastaga 100%. See oli koht, kust läbirääkimised läksid täiesti loomulikult lõhki,“ märkis sotsiaalminister.
Pevkur viitas statistilistele näitajatele, mille kohaselt ravikindlustuses on tehtud väga valusaid otsuseid. „Need valusad otsused on tähendanud seda, et näiteks meedikute palk viimase on viie aasta jooksul keskmisena tõusnud rohkem kui igaühel Eesti maksumaksjatest keskmisena,“ ütles Pevkur Ta lisas, et järelikult on tervishoidu panustatud rohkem. Tervishoius ulatuvad personalikulud juba 45%-ni.
Sotsiaalministri sõnul on faktiline olukord on selline, et tervishoius on järgmisel aastal 55 miljonit lisaraha, mille sees on ca 20 miljonit n-ö suuremad sundkulutused: ravimihüvitised, töövõimetushüvitised jne. „35 miljoni euro ulatuses saame teha valikuid, kas personalikuludeks, järjekordade lühendamiseks või mingiteks muudeks kulutusteks. Need on piirid. Kui me nendest piiridest üle läheme, siis peame ka siin saalis selgelt ütlema, muutes riigieelarvet, missuguse rea pealt me vahendid ära võtame,“ toonitas Pevkur. Hinnates läbirääkimiste praegust olukorda on väga keeruline ennustada, kui kaua streik veel kestab, lisas ta.
Pevkur vastas veel Helmen Küti esitatud küsimusele erivajadustega inimestele tehniliste abivahendite kättesaadavuse ja Heljo Pikhofi esitatud küsimusele haigushüvitisteks töötukassa raha kasutamise kohta.
Peaminister Andrus Ansip vastas Yana Toomi esitatud küsimusele matusetoetuste ja Viktor Vassiljevi esitatud küsimusele alkoholi- ja tubakaaktsiisi kohta.
Kultuuriminister Rein Lang vastas Kalvi Kõva esitatud küsimusele Võrumaa muuseumi ja Võro instituudi ühendamise ning Priit Toobali esitatud küsimusele Mustpeade maja tagastamise kohta.
Infotunni stenogramm on internetis siin:
Riigikogu pressitalitus