Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas ettevõtlus- ja tehnoloogiaminister Urve Palo Arno Silla esitatud küsimusele puidurafineerimistehase planeerimise kohta.

Sild ütles kavandatava hiigelpuidurafineerimistehase kohta, et inimesed on väga mures, kas on ikka õige samm meie väikeses riigis nii suurejoonelist tehast ehitada. Ta soovis teada valitsuse seisukohta.

Palo selgitas, et ligi pool, 49 protsenti meie territooriumist katab mets ja see on Eesti üks olulisemaid loodusvarasid. „Väga-väga oluline on, et me seda loodusvara, kui me seda kasutusele võtame, siis maksimaalselt ka väärindame,“ ütles minister. Tema hinnangul on murekohaks täna, et Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu metsabilansi andmetel eksporditi 2015. aastal 83 protsenti okaspuupaberipuidust ja 63 protsenti lehtpuupaberipuidust seda väärindamata.

„See on midagi sellist, mis juhtuda ei tohiks, et me oma suure rikkuse viime odavalt välja, müüme väga odavalt maha, sellest ise väga palju kasu saamata,“ märkis Palo. Tema sõnul on tänane valitsus öelnud, et Eestisse oodatakse selliseid investeeringuid, mis meie metsaressurssi paremini väärindaksid, et meie inimesed saaksid sellest rohkem kasu ja meie jõukus kasvaks, et me ei oleks odava ekspordiga riik.

„Antud juhul on tegu puhtalt erasektori investeeringuga. Riigil ei ole plaanis sinna ise investeerida,“ ütles Palo. Tema hinnangul arvestavad nad tooraine hankimisel tänaste raiemahtudega Eestis. „Meie huvi on see, et Eestis oleks tehas, kus puitu väärindatakse ja millest on võita ka meie metsaomanikel,“ lisas minister.

Palo kinnitas, et loomulikult, kõik tehased, mis Eestisse tehakse, peavad vastama keskkonnanõuetele. „See ei puuduta nüüd ainult seda tehast, see on üleüldine nõue, selles ei plaani riik teha mingeid järeleandmisi. Kuna on tegu nii mastaapse investeeringu ja ettevõtmisega, siis 17. augustil kuulutas Rahandusministeerium välja riigihanke, et leida konsultandid nimetatud projekti jaoks, kes nõustavad Rahandusministeeriumi selle riigi eriplaneeringu koostamisel, selle mõjude hindamisel, samuti viivad läbi vastavad uuringud, mille vajadus on praegu teada,“ ütles minister.

Palo vastas veel Monika Haukanõmme esitatud küsimusele Eesti elanike võrdsete võimaluste arendamise kohta.

Peaminister Jüri Ratas vastas Martin Helme esitatud küsimusele kooseluseaduse, Maris Lauri esitatud küsimusele riigieelarve ja Artur Talviku esitatud küsimusele digieesistumise kohta.

Välisminister Sven Mikser vastas Andres Ammase esitatud küsimusele välispoliitiliste valikute ja Ants Laaneotsa esitatud küsimusele Eestit mõjutavate rahvusvaheliste arengute kohta.

Istungi stenogramm: http://stenogrammid.riigikogu.ee/et/201710111300

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside