Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaministri ülesannetes olev kaitseminister Urmas Reinsalu Kadri Simsoni esitatud küsimusele Euroopa Liidu poliitika ja Sven Mikseri esitatud küsimusele pagulaspoliitika kohta. 

Mikser soovis teada valitsuse üldist lähenemist Eesti kaitseväega koostööd teinud inimeste varjupaigataotluste lahendamisele. 

Reinsalu selgitas, et varjupaigataotluste esitamine on humanitaarne akt, millega Eesti on rahvusvaheliste kohustuste järgi ühinenud. See lähtub reast tingimustest, mille alusel varjupaik antakse. Afgaani tõlk Omar taotles varjupaika juba varem, ütles Reinsalu. Ta lisas, et siseministeeriumi pagulaste osakond vaatas küsimuse läbi ja andis oma vastuse juba varem. Tegemist oli vormilises mõttes sellega, et inimene taotles viisat, selleks, et ta saaks Eesti pinnal pagulastaotluse esitada. Nimetatud viisataotlusele oli keelduv vastus, märkis Reinsalu. Tema sõnul on üldine praktika, et valitsused keeldumise sisu ei kommenteeri. Reinsalu kinnitas, et analüüs oli põhjalik ja hõlmas mitmete erinevate asutuste panust. Ta märkis, et selliseid taotlusi tuleb käsitleda ja menetleda juhtumipõhiselt ning neid tuleb teha kaalukalt. 

„Kui me võtame näiteks praegust olustikku, siis meie kontingenti teenindab Afganistanis 11 tõlki. Tegemist on ühega väga paljudest afgaanidest, kes on kaasabi osutanud Eesti kontingendile. Me kindlasti tunnustame seda, et need inimesed on oma panuse andnud Afganistani riigi huvides. Ma rõhutan veel kord, Eesti kaitseväelased on Afganistanis selleks, et ehitada üles Afganistanis toimiv riiklus ja muu hulgas viia turvalisuse tase selliseks, mis vastab elementaarsetele nõuetele kõigi Afganistani elanike jaoks,“ toonitas kaitseminister. 

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo vastas Mailis Repsi esitatud küsimusele hariduspoliitika ja Tarmo Tamme esitatud küsimusele riigigümnaasiumide kohta. 

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus vastas Tiit Tammsaare küsimusele uue jahiseaduse kohta. 

Infotunni stenogramm:  

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside