Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo Mailis Repsi esitatud küsimusele üldhariduse jätkusuutlikkuse ja Yana Toomi esitatud küsimusele vajaduspõhise õppetoetuse kohta. 

Reps viitas asjaolule, et koalitsioon arutab hariduse uue rahastamissüsteemi sisseviimist. Küsija soovis teada, millised on need põhimõttelised muudatused, mida rakendatakse alates 1. jaanuarist. 

Aaviksoo selgituste kohaselt on põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse rahastamisparagrahvi muudatused valitsuses kooskõlastusringil. Ta loodab, et neid saab hakata üheskoos arutama jaanuarikuus. Aaviksoo sõnul saavad muudatused jõustuda alates 1. septembrist 2014 või 1. jaanuarist 2015. Minister ütles, et järelikult jaotatakse kohalikele omavalitsustele haridustoetus 2014. aastal kehtiva seaduse alusel, milles pole mingeid põhimõttelisi muutusi. Raha jaotamise aluseks on õpilaste arv. Aaviksoo märkis samas, et ühtne pearaha süsteem ei ole mõistlik. Tema sõnul on väiksemates kohalikes omavalitsustes hariduskulud oluliselt suuremad. Seetõttu on püütud toetada väiksemaid kohalikke omavalitsusi, ütles ta. Aaviksoo selgituste kohaselt on 2014. aasta üleminekuperioodiks. „Rahastamismudelis lähtume kahe varasema aasta tasemest, arvestades õpilaste arvu muutumist ja lisanduvat raha,“ ütles Aaviksoo. 

„Kui õpilaste arv kasvab, siis peab raha tulema ka juurde, kui õpilaste arv kahaneb, siis peab jääma ka vähemaks,“ märkis minister. Me tahame tugevdada väiksemate omavalitsuste rahastamist ja samal ajal tugevdada põhikooli ja gümnaasiumide osas suuremate keskuste rahastamist. Need on kaks poliitilist sisendit, lisas Aaviksoo. 

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts vastas Urve Palo esitatud küsimusele põlevkivijaamade ehituse, Kalev Kotkase esitatud küsimusele parvlaevaliikluse tuleviku, Priit Toobali esitatud küsimusele Estonian Airi spordi toetamise ja Tiina Lokk-Trambergi esitatud küsimusele riigiettevõte sponsorluse kohta. 

Peaministri ülesannetes olev kaitseminister Urmas Reinsalu vastas Kalvi Kõva esitatud küsimusele kaitseministeeriumi tegevusega seotud objektide rahastamise kohta. 

Infotunni stenogramm

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside