Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Ester Tuiksoo esitatud küsimusele ühtse põllumajanduspoliitika kohta. 

Tuiksoo märkis, et maaelu arengukava koostamine on lõpusirgel ja rahandusministeerium on nüüd leidnud, et riigipoolset toetust käesoleval finantsperioodil tuleks vähendada 25%-lt 15%-le. Tuiksoo sõnul on Eesti põllumeeste organisatsioonid avaldanud selle peale sügavat nördimust. Ta soovis peaministrilt teada, kuidas on tal plaanis peaministrina kahe ministeeriumi vastasseis lahendada. 

Ansipi arvates ei ole tegemist kahe ministeeriumi vahelise vastasseisuga. Tema sõnul nägi eelarvekavas tehtud esimene ettepanek ette kaasfinantseerimise määraks liikmesriikidele 25% nii ühtekuuluvusvahendite kasutamisel kui ka maaeluvahendite kasutamisel. Läbirääkimiste käigus jõuti kiiresti järeldusele, et Euroopa Liidu poolne finantseerimine ühtekuuluvusvahenditel peaks olema 85% ja liikmesriikidepoolne finantseerimine 15%. Eesti jaoks oli oluline, et maksemäär oleks abikõlblik ja et kaasfinantseerimise määr oleks Euroopa Liidu poolt vaadatuna 85%. See annab suurema vabaduse riigieelarve vahendite kasutamiseks. Ansip märkis, et tema jaoks oli prioriteet saavutada maaelu arengu vahendite kasv absoluutmahus ja saavutada põllumajanduse otsetoetuste mahu kasv. Need seatud eesmärgid me saavutasime, ütles peaminister. Ta selgitas, et maaeluarengu vahendeid oli meil eelmises eelarvekavas 726 miljonit ja praegu on 766 miljonit. „Kasv on küllalt märkimisväärne, samas otsetoetuste maht kasvas 503 miljonilt 1 miljardi ja 7 miljonini,“ ütles Ansip. 

Peaministri selgituse kohaselt kujuneb Eesti poolne kaasfinantseering tulenevalt riigi eelarvestrateegia koostamisest. Tegu on riigieelarvete koostamise küsimusega. See pole Eesti ja Euroopa Komisjoni vahel sõlmitava partnerluslepingu küsimus. „Missuguseks kaasfinantseering jääb, seda saab Riigikogu eelarve menetluse käigus põhjalikult arutada. Tuleb otsustada, mida peetakse prioriteediks. Kas prioriteet on õpetajate palgad, politseinike palgad, maaelu arengukava vahendid või midagi muud. Kõiki neid küsimusi hakkab Riigikogu ka ülima põhjalikkusega arutama,“ ütles Ansip.  

Regionaalminister Siim Valmar Kiisler vastas Kadri Simsoni esitatud küsimusele maagümnaasiumide rahastamise ja Neeme Suure esitatud küsimusele haldusreformi elluviimise kohta. 

Sotsiaalminister Taavi Rõivas vastas Helmen Küti esitatud küsimusele perede toimetuleku kohta. 

Infotunni stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside