Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Kadri Simsoni esitatud küsimusele avatud elektrituru kohta. 

Simson märkis, et Eesti olukord on unikaalne, sest meie üldteenus on suure marginaaliga. Eesti Energia soovib seda veelgi tõsta, mistõttu hakkab meil üldteenus välja surema. Ta soovis teada peaministri seisukohta, miks Eesti energiaturg on ülejäänud Euroopast niivõrd erinev. 

Ansip leidis, et tarbijad on lühikese ajaga teadlikuks saanud. Nad on kursis missuguse osa elektriarvetest moodustab elektrienergia hind, kui palju maksab elektrienergia koju transportimine ja missugused on riigimaksud. Nad oskavad näha börsi kõikumisega seotud riske, selgitas ta. Ansipi arvates ongi see põhjus, miks Eestis eelistatakse mitmesuguseid pakette võrreldes üldteenusega. 

Ansip märkis, et kontrolli elektrihinna üle teostab Konkurentsiamet, kes tegutseb sõltumatult. „Peaministril ei ole mitte mingisugust voli ega ka tahtmist hakata kuidagi moodi Konkurentsiametit nende sõltumatus otsustusprotsessis mõjutama,“ selgitas ta. 

Peaministri selgituste kohaselt peab Elektrilevi investeerima jaotusvõrku lähemal ajal üksjagu palju. „Praegu oleme selles ajas, kus väga suur osa liinidest saab vanemaks kui 40 aastat, mis peaks olema piir, kust vanemaid elektriliine enam ei peaks Eestis olema, sest see viib väga suurte energiakatkestusteni. Nii et need Elektrilevi tasud on eelkõige ikkagi seotud investeeringute vajadusega,“ ütles Ansip. Tarnekindluse tagamiseks on suuremahulised investeeringud kindlasti vajalikud. Neid marginaale, mida tarbijad on pidanud Eleringile maksma on tõsiselt hinnanud ka Konkurentsiamet. Peaminister avaldas veendumust, et Elering ei ole mingit ülemäärast kasumit kelleltki kogunud. 

Siseminister Ken-Marti Vaher vastas Kalle Laaneti esitatud küsimusele turvalisuse ja Lauri Laasi esitatud küsimusele Politsei- ja Piirivalveameti palkade kohta. 

Justiitsminister Hanno Pevkur vastas Yana Toomi esitatud küsimusele korteriühistute vaidluste lahendamise kohta. 

Infotunni stenogramm:  

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside