Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas välisminister Urmas Paet Ester Tuiksoo esitatud küsimusele Eesti osalemise kohta rahvusvahelistes organisatsioonides. 

Paeti sõnul osaleb Eesti erinevate ministeeriumide ja riigiasutuste kaudu 400 rahvusvahelise organisatsiooni töös. Ta selgitas, et neist 99-s ei ole liikmemaksu ja 301-s on. „Selle aasta eelarves on liikmemaksudeks kokku 20,77 miljonit eurot, järgmisel aastal on see summa samas suurusjärgus,“ ütles Paet. 

Välisminister möönis, et see number 400 on päris suur. Seetõttu alustati suve algul koos kõigi teiste ministeeriumidega meie liikmelisuse ülevaatamist rahvusvahelistes organisatsioonides, et kuuluda ikkagi ainult nendesse rahvusvahelistesse organisatsioonidesse ja teha kulutusi liikmemaksude näol, millel on mõtet. „Ei saa välistada, et selle ülevaate tulemusena tekib ettepanek mõnedest ka lahkuda, kus aja jooksul on aktuaalsus muutunud või liikmeksolek ei ole põhjendatud,“ selgitas Paet. 

Käsitledes Eesti inimeste positsioone rahvusvaheliste organisatsioonide erinevatel ametikohtadel, märkis Paet: „Kasvõi Euroopa Liidu välisteenistuses on Eestil juba täna kordades rohkem ametikohti, kui meie rahvaarvu suuruse suhte järgi muusse Euroopa Liidu elanike arvu võiks eeldada.“ Tema hinnangul on üks olulisi ja poliitiliselt nähtavamaid kohti kindlasti näiteks rahvusvahelise kriminaalkohtu riikide assamblee president, kelleks on Eesti diplomaat Tiina Intelmann. „See on oluline koht poliitiliselt, samuti õigusriikluse ja tulevikus kõikvõimalike massikuritegude ärahoidmise seisukohalt,“ ütles Paet. Ta lisas, et meie inimesi leiab ka teistest ÜRO algorganisatsioonidest ja erinevatest rahvusvahelistest finantsorganisatsioonidest. 

Peaministri ülesannetes olev kaitseminister Urmas Reinsalu vastas Kadri Simsoni esitatud küsimusele Eesti investeeringute kohta Kreekas ja Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele sõjaveteranide sotsiaalsetest tagatistest. 

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus vastas Andres Anvelti esitatud küsimusele keskkonnaministeeriumis ühtekuuluvusfondi rahade kasutamise ja Priit Toobali esitatud küsimusele keskkonnaministeeriumi haldusalas toimuva kohta. 

Infotunni stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside