Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas Jaak Aabi küsimusele üldhariduse rahastamise kohta.

Lukas ütles, et mitu valitsust on järjest aru saanud, et rahastamismudel, mis ainult tükihinna järgi -nn pearaha mudeli järgi käis – on oma aja ära elanud. Koefitsientide süsteemi pideva muutmisega olukorda ei tasakaalusta. „Meil on vaja, et kõigi tasemete haridusasutused oleksid kindlustatud, et omavalitsused saaksid nende põhjal olukorda hinnata ja teha pikaajalisi arenguperspektiive. Selleks tuleb rakendada uus mudel,” märkis minister. „Järgmisel aastal ongi plaanis see mudel rakendada.” Lukas selgitas, et praegu teavitatakse kõigis maakondades omavalitsusjuhte ja koolijuhte uuest rahastamismudelist. Lukas ütles, et teave uue rahastamismudeli kohta on kättesaadav ka haridus- ja teadusministeeriumi ning rahandusministeeriumi koduleheküljel internetis. „Rahastamise aluseks on õpilaste arvu asemel klassikomplektide arv. Eesmärgiks on seatud, et õppekava saaks täidetud ja õpetajad saaksid palga igal juhul. Tulevikus on mõõtmise aluseks kvaliteet,” ütles Lukas.

Minister selgitas ka vabanenud rahaliste vahendite kasutamist: „Me ei kanna vahendeid välja haridussüsteemist, vaid selle arvelt on võimalik juba süsteemis töötavatele õpetajatele rohkem palka maksta. Nii et 20%-line alammäärade tõus on garanteeritud, kui ei taba meie kohalikku kooli drastiline õpilaste arvu langus.”

Lukas vastas veel Mai Treiali küsimusele alushariduse kohta.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder Villu Reiljani küsimusele põllumajanduspoliitika, Helle Kalda küsimusele alkoholipoliitika, Arvo Sarapuu küsimusele põllumajanduse investeeringute ja Ester Tuiksoo küsimusele maaelu arengukava kohta.

Kultuuriminister Laine Jänes vastas Maret Merisaare küsimusele kultuurisündmuste edetabeli kohta.

Infotunni stenogramm on aadressil: https://www.riigikogu.ee/?op=steno

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside