Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Marika Tuusi esitatud küsimusele sotsiaalse sidususe kohta. 

Tuus soovis teada peaministri hinnangut pensionäride halvenenud olukorra kohta. Peaminister viitas statistikale, et pensionäride ostujõud kriisi ajal ei vähenenud, vaid hoopis suurenes ja suurenes eelkõige seetõttu, et pensioni tõsteti 5% ulatuses. Ta leidis, et hinnatõus on jäänud väiksemaks 5%-lisest pensionitõusust. Ansip viitas veel statistikale ja tõi välja näitajad, mille kohaselt 2009. aastal elas Eestis suhtelises vaesuses 15,8% elanikkonnast. Seda on ligikaudu 4 protsendipunkti vähem, kui 2008. aastal, mil suhtelises vaesuses elas 19,7% Eestimaa elanikest. Ta kõrvutas nimetatud näitajaid Euroopa Liidu vastavate numbritega. Eurotsoonis oli see 15,9% ja Euroopa Liidus 16,1% ehk Eestis suhtelises vaesuses elajate määr on pisut alla Euroopa Liidu keskmise. Ansipi arvates on selles teened pensionide tõusul kriisiajal ja sotsiaaltoetuste efektiivsel kasutamisel.
 
Peaminister selgitas, et Eesti kuulub nende Euroopa Liidu liikmesriikide hulka, kelle suhtes pole algatatud ülemäärase eelarvedefitsiidi menetlust. Neid riike on ainult kolm – Luxembourg, Rootsi ja Eesti. „Me oleme päris hästi selles kriisis hakkama saanud. Meil on endiselt olemas valitsussektori reservides üle 10% sisemajanduse kogutoodangust samal ajal, kui võlakoormus on valitsussektoril 7,1%. Võime kroonides veel väljendada aasta lõpu seisuga, et meil on reservides üle 22 miljardi krooni ja meie võlakoormus on suurusjärgus 15 miljardit krooni. Ehk siis riigi rahandus on korras. Ka sotsiaalse sidususe mõttes,“ märkis Ansip.  Peaministri hinnangul on meil on õnnestunud väga paljud pinged maandada ja leida pingetele lahendused parlamentaarsete debattide käigus.
 
Peaminister vastas veel Mark Soosaare esitatud küsimusele rahvuslike eluviiside hoidmise ja Mai Treiali esitatud küsimusele toimetuleku kohta.
 
Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder vastas Rein Ratase esitatud küsimusele puuviljanduse kohta.
 
Kaitseminister Jaak Aaviksoo vastas Peeter Tulviste esitatud küsimusele kaitseministeeriumi haldusala lõpetamata tööde, Rein Ratase esitatud küsimusele Ämari lennuvälja ja Mark Soosaare esitatud küsimusele Vabadusõja ausamba kohta.
 
Infotunni stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside