Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Taavi Rõivas Urmas Reinsalu esitatud küsimusele riigieelarve tasakaalu kohta. 

Reinsalu väljendas muret seoses Eesti riigi rahanduse tulevikuga. Ta viitas asjaolule, et meie majanduse väljavaated on seoses esmaspäevase majandusprognoosiga kahjuks liikunud allapoole. Reinsalu soovis teada, kas on mõistlik suurendada kulusid nagu buumiajal ja kulutada reserve uute lubatuste täitmiseks kriisiajal. 

Rõivase selgituste kohaselt on valitsuse sammudel seoses eeldatavate rahaliste väljaminekutega olemas samaväärne rahaline kate. Ta kinnitas, et koalitsioonilepe ei tee riigieelarvele grammigi defitsiiti, pigem pisut ülejääki, kui võtta kõik kulud ja katteallikad kokku. 

Rõivas märkis, et katteallikate hulgas on nii tubaka- kui alkoholiaktsiisi tõus, erimärgistatud kütuse soodusaktsiisi asendamine senisest märksa efektiivsemate toetusskeemidega ja teised allikad. „Nende katteallikate kogusumma ületab 172 miljonit eurot ja täpselt niisama palju on ka täiendavaid kulusid,“ ütles Rõivas. 

Peaminister nentis, et täiendavad probleemid võivad tekkida muutunud julgeolekuolukorrast. See võib majanduse olukorda halvendada. Meie kohus on pigem näha asju konservatiivsemalt kui optimistlikumalt. „Rahvusvahelises võrdluses on meile ennustatud suuremat kasvu, eks elu näitab. Eesti on väike avatud majandusega, mille käekäik sõltub sellest, kuidas läheb meie peamistel kaubanduspartneritel,“ ütles Rõivas. Ta lisas, et kahjuks ei lähe Soomel ja mitmel teisel meie peamistel kaubanduspartneritel üleliia hästi. Kahjuks on tegelikult meie pea kohal oht, et oluliselt halvenenud julgeolekuolukord kogu Euroopa regioonis võib mõjutada majanduskasvu. Sellega tuleb arvestada, tunnistas Rõivas. 

Peaminister vastas veel Kaia Iva esitatud küsimusele vanemapensioni ja Yana Toomi esitatud küsimusele Europarlamendi valimiste kohta. 

Kaitseminister Sven Mikser vastas Enn Eesmaa esitatud küsimusele Kesk-Aafrika Vabariigi rahutagamismissiooni kohta. 

Infotunni stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus 

 

 

Tagasiside