Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Kadri Simsoni esitatud küsimusele superministeeriumi ehitamisest ja Heljo Pikhofi esitatud küsimusele peretoetuste kohta. 

Pikhof soovis teavet vajaduspõhiste toetuste kohta.

Peaminister selgitas, et ta ei ole nõus lähenemisega lastetoetustele selles osas, mis puudutab laste võrdsena käsitlemist, sest erinevate perekondade elujärg on väga erinev. „Mõistlik oleks maksumaksjatelt kokkukogutud rahaga toetada eelkõige neid, kellel riigi abi hädasti vaja läheb,“ ütles peaminister. Ta märkis, et toimetulekutoetust sai 2011. aastal Eestis umbes 7500 lastega leibkonda. Nendes leibkondades oli umbes 13 000 last. Ansipi sõnul puudutaks välja pakutud täiendav vajaduspõhine lastetoetus umbes 50 000, aga võib-olla ka orienteeruvalt 65 000 last. Ansip märkis, et kui meil on maksumaksja raha piiratud hulgal, siis on vastutustundlik neid riigi kätte usaldatud vahendeid kasutada kõige efektiivsemalt. „Me oleme põhjalikult analüüsinud laste toetamise eri variante ja analüüside tulemusel oleme leidnud, et Reformierakonna pakutud vajaduspõhiste lastetoetuste variant on maksumaksja raha kõige efektiivsema kasutamise variant, kõige õiglasem variant,“ selgitas peaminister.

Ta lisas, et välja pakutud täiendava lapsetoetuse saamise kriteeriumiks on suhtelise vaesuse piir, mis on defineeritud üle kogu Euroopa ühtemoodi, s.o 60% mediaankeskmisest sissetulekust selles riigis. Igal aastal saab see olema üks kindel sissetuleku suurus väljendatuna eurodes. Kõigil inimestel, kes kvalifitseeruvad täiendavale lastetoetusele, on õigus seda toetust taotleda. Vajaduspõhiselt makstakse lastetoetusi diferentseerituna ka nendes riikides, kus elatustase on märksa kõrgem kui Eestis. Euroopa Liidus makstakse lapsetoetusi vajaduspõhiselt koguni kaheksas riigis, selgitas peaminister. 

Siseminister Ken-Marti Vaher vastas Andres Anvelti esitatud küsimusele õiguskaitseorganite koostööst kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajatega ja Priit Toobali esitatud küsimusele sisekaitseakadeemia tuleviku kohta. 

Rahandusminister Jürgen Ligi vastas Tarmo Tamme esitatud küsimusele kodualuse maa maksust vabastamise kohta. 

Infotunni stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside