Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Marianne Mikko esitatud küsimusele palgalõhe kohta. Mikko juhtis tähelepanu, et sooline palgalõhe on Eestis Euroopa sügavaim, Eesti naise palk on kolmandiku võrra madalam kui Eesti mehel. 20. septembril võttis Riigikogu ühegi vastuhääleta vastu otsuse, millega kohustati valitsust välja töötama tegevuskava naiste ja meeste palgalõhe vähendamiseks. 6 kuud pärast Riigikogu otsust küsin: millal saab parlament ja Eesti rahvas näha palgalõhe tegevuskava, kus kirjas konkreetsed meetmed, sealhulgas riikliku järelevalve, seaduste analüüsi, teavitustegevuse ning kollektiivläbirääkimiste osas? 

Ansipi sõnul vaatab palgalõhe tegevuskava just nimelt tänasel päeval üle sotsiaalminister ja pärast seda tuleb see arutusele valitsuses. Ta kinnitas, et tegemist on väga olulise teemaga. Eestis on Euroopa Liidu kõige sügavam palgalõhe – 27,6% samal ajal, kui Euroopa Liidus on palgalõhe keskmisena 17,5%. Selle 27,6% üle meil uhkust tunda küll ei tule, tunnistas peaminister. Ta lisas samas, et see probleem ei ole mitte nii lihtne, nagu seda ette kujutada, et paneme sookvoodid ja mure murtud. Ansip märkis, et Eestis on tehtud kaks uuringut. Ühe uuringu järgi on palgalõhe allikad teadmata koguni 85% ulatuses. Teise uuringu järgi on palgalõhe põhjendused meile teada ja see on mõõdetav ainult – vist 4,6% ulatuses. Seega enam kui 95% lõhe tekkimise põhjustest on teadmata, möönis ta. Ansip rõhutas, et kõigepealt tuleb probleemi olemusse tungida. „Meil tuleb endale selgeks teha, millest selline lõhe tekkinud on. See, et lõhe on olemas, ilmselt pole vaidlustatav, kuid millest see lõhe tekkinud on, seda me praegu öelda ei oska,“ nentis peaminister. 

Ansip vastas veel Priit Toobali esitatud küsimusele kohalike omavalitsuste tuleviku kohta. 

Siseminister Ken-Marti Vaher vastas Yana Toomi esitatud küsimusele sisejulgeoleku, Andres Anvelti esitatud küsimusele narkosurmade rohkuse, Peeter Võsa esitatud küsimusele liiklusõnnetuste ja Helmen Küti esitatud küsimusele puuetega inimeste autode parkimiskorra kohta. 

Infotunni stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside