Infotunnis käsitleti kütteõli kasutamisest loobumise toetamist
Riigikogu infotunnis vastas majandus- ja taristuminister Urve Palo Riigikogu liikme Aivar Koka küsimusele kütteõli aktsiisitõusust, ministri sõnul on eraomanike õlikatelde väljavahetamise kulu hinnanguliselt seitse miljonit eurot ning toetuseks jagab riik viis miljonit eurot.
„Kui me räägime eraomanike toetamisest, siis KredExil on selleks eraldatud viis miljonit eurot. Ja on arvestatud, et kui kõik Eestis olevad õlikatlad, mis on eraomanike kätes, välja vahetada selle toetuse raames, siis oleks vaja seitse miljonit eurot,“ ütles Palo. Ta lisas, et kõik tavaliselt toetust ei taotle.
Palo sõnul on Krediidi ja Ekspordi Garanteerimise Sihtasutuse KredExi kaudu võimalik uue aasta algusest taotleda toetust oma õlikatla väljavahetamiseks, taotluse maksimumsuurus on 4000 eurot ja toetuse suurus saab olla kogu maksumusest kuni 40%. Analoogiliselt pakub ministri sõnul ka Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) kuni 50%-list toetust korteriühistutele, et ka kortermajade õlikatlad välja vahetada energiasäästlikemate ja odavamate lahenduste vastu.
„On välja arvutatud, et kui ka riigi toetust ei oleks, siis tasuks väljavahetamine taastuvale küttele viie aastaga ära,“ ütles Palo õlikatelde kohta.
Riigikogu võttis tänavu 1. juulil vastu valitsuse algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse, alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse ning vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise seaduse. Sellega lõpetatakse muuhulgas kerge kütteõli erimärgistamine ning tõstetakse kerge kütteõli aktsiisimäär diislikütuse aktsiisimäära tasemele. Isikutel, kellel kaob erimärgistatud kütuse kasutamise õigus, tuleb vana erimärgistusega kütus ära kasutada aasta lõpuks ja uuest aastast seda enam kasutada ei tohi. Ainsa erandina võib erimärgistatud vedelkütust kasutada kütmiseks kütteperioodi lõpuni, s.o 2015. aprilli lõpuni.
Infotunnis osalesid veel valitsuse liikmetest peaminister Taavi Rõivas ja siseminister Hanno Pevkur. Küsimused peaministrile puudutasid töövõimereformi ja riigi rahandust. Küsimused siseministrile puudutasid erikütuse kompenseerimist sisejulgeoleku üksustele. Küsimused majandus- ja taristuministrile puudutasid veel munitsipaalehitust.
Küsimusi esitasid Kadri Simson, Priit Toobal, Heimar Lenk, Peeter Laurson, Erki Nool, Lembit Kaljuvee, Mihhail Korb, Aivar Sõerd, Helir-Valdor Seeder, Aivar Kokk ja Tarmo Tamm.