Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Rannar Vassiljevi esitatud küsimusele kohalike omavalitsuste tuleviku kohta. 

Ansipi sõnul tuleb maamaksu kaotamisest kohalikele omavalitsustele mittelaekuv tulu kompenseerida tasandusfondi kaudu, kuna maamaksu laekumine ja tasandusfondist makstavate vahendite suurus on üldjuhul väga tugevas korrelatsioonis. Kõik kohalikud omavalitsused, kaasa arvatud ka need, kes enne seda kui Riigikogu maamaksu kaotas langetasid otsuse konkreetses omavalitsuses maamaksust loobumise ka nemad võivad arvestada tasandusfondist laekuvate vahendite suurenemisega. 

Kõneldes kohaliku omavalitsuse rollist, märkis Ansip, et tema jaoks ei ole kohalik omavalitsus pelk teenindusasutus. Ta rõhutas, et kohaliku omavalitsuse kõige olulisem ülesanne demokraatlikus riigikorralduses seisneb tema keskvõimu tasakaalustavas tegevuses. Kohalik omavalitsus, tuginedes tugevale kohalikule identiteedile, peab tasakaalustama keskvõimu ja selline on olnud kohaliku omavalitsuse definitsioon juba vähemalt viimased 150 aastat. 

Ansipi sõnul eristati käesoleva aasta riigieelarves selgelt kohaliku omavalitsuse funktsioonid ja keskvalitsuse funktsioonid. Ansip selgitas, et paljude funktsioonide puhul on diskuteeritav, kas funktsioon kuulub keskvalitsuse või kohaliku omavalitsuse ülesannete hulka. Kindlasti on keskvalitsuse ülesanne sündide ja surmade registreerimine. Seda ülesannet täidab praegu kohalik omavalitsus ja selle ülesande täitmiseks on riigieelarvest ka raha eraldatud. Täpselt samamoodi on talitatud teiste riiklike funktsioonidega: mitte ühtegi riiklikku funktsiooni pole pandud kohalikule omavalitsusele ilma, et selle ülesande täitmiseks oleks antud vahendeid, märkis Ansip. 

Peaminister  vastas veel Priit Toobali esitatud küsimusele Eesti Rahvusringhäälingu tuleviku kohta. 

Sotsiaalminister Hanno Pevkur vastas Helmen Küti esitatud küsimusele erivajadustega inimeste hambaravi korralduse ja Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele sotsiaalse turvalisuse kohta. 

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder vastas Ester Tuiksoo esitatud küsimusele investeeringutoetuste kohta. 

Infotunni stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside