Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Kadri Simsoni esitatud küsimusele hinnatõusu kohta. 

Peaminister möönis, et Eesti praegune hinnatõus on suhteliselt kõrge, üks kõrgemaid Euroopa Liidus – 4,5%. Ta tõi võrdluseks Euroopa Liidu keskmise inflatsiooni, mis on 2,3%. Ansipi hinnangul tuleb Eesti puhul praegu kindlasti pidada silmas ka seda, et tänased võrdlused tehakse deflatsiooniliselt hinnatasemelt ehk buumile järgnenud hindade languse tagajärjel saabunud tasemelt. Ansip märkis, et  Eestis on aktsiisi määrasid tõstetud. Tema sõnul aga tuleb samas silmas pidada seda, et Eesti valitsussektori defitsiit on Euroopa Liidu üks kõige pisemaid – 1,7% möödunud aasta lõpuks. Paljudes Euroopa Liidu liikmesriikides on praegu teravad probleemid seotud just defitsiidiga, valitsussektori kulutuste kärpimisega, maksude tõstmisega. See, mis meil on ammu tehtud, seisab teistel alles kõigil ees, märkis Ansip. Peaminister lisas, et maksulaekumised on olnud head. „Meil olnud võimalus välja maksta eelarve laekumistest nii õpetajate kui ka politseinike palgad aga ka pensionid. Kui meil oleksid samasugused eelarveprobleemid nagu enamikes Euroopa Liidu liikmesriikides, siis meil oleksid praegu tohutud rahastamisraskused,” selgitas Ansip.
 
Peaminister vastas veel Jaan Kundla esitatud küsimusele ministeeriumide töö korralduse kohta.
 
Kultuuriminister Laine Jänes vastas Peeter Kreitzbergi esitatud küsimusele ERSO olukorra kohta.
 
Jänes selgitas, et ERSO nagu kõik teised kultuuri allasutused, mida kultuuriministeeriumil on 48, pidid käesoleval aastal kärpima oma eelarvet 9%. Jänese sõnul on ERSO kärpimise asemel ületanud eelarvet aga 4,3%-ga. „Siin ei ole mitte midagi isiklikku ja kultuuriministeerium on asunud päästma ERSO-t, et see ei läheks lõplikku pankrotti.” kinnitas kultuuriminister.
 
Jänes selgitas astutud samme olukorra lahendamiseks. Orkestri direktori kohusetäitjaks on määratud Anneli Unt, kes on Eesti Filharmoonia Kammerkoori direktor. Jänese sõnul on ta üles näidanud võimekat finants- ja kollektiivi juhtimist, toonud oma kollektiivi 8 aastat tagasi välja keerulisest situatsioonist, mis oli samuti seotud rahaga. „Kindlasti püüab ministeerium päästa ERSO-t käesoleval aastal. Vastuvõetamatu on aga ERSO endise direktori soov järgmise aasta eelarveauku katta teiste kultuuriasutuste eelarvete arvelt, nõudes endale Eesti Kontserdi eelarvest 6,2 miljonit. Kultuuriminister usub, et Anneli Unt oma hea ja targa juhtimisega suudab analüüsida ja aru saada, millest on nii suured augud tekkinud, millised on need potentsiaalsed kohad, kust on võimalik kokku hoida. Edasist vastust saab oodata juba tema käest, ütles Jänes.
 
Kultuuriminister vastas veel Evelyn Sepa esitatud küsimusele sotsiaalse sidususe kohta.
 
Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder vastas Aleksei Lotmani esitatud küsimusele põlistõugude olukorra ja Arvo Sarapuu esitatud küsimusele Euroopa Liidu põllumajanduse võrdsete võimaluste kohta.
 
Infotunni stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside