Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas regionaalminister Siim Valmar Kiisler Jaak Alliku esitatud küsimusele haridusreformi regionaalpoliitilise mõju kohta. 

Allik soovis teada kas haridus- ja teadusministeerium on põhikooli – ja gümnaasiumiseaduse muudatuste regionaalpoliitilise aspekti ka regionaalministriga läbi arutanud. Kas minister on need heaks kiitnud ning milline on tema arvates nende muudatuste regionaalpoliitiline mõju just gümnaasiumitaseme hariduse võimaluste säilimisele Eesti maapiirkondades? 

Kiisleri kinnitusel on nimetatud seaduse muudatusi tutvustatud ja arutatud. Tema sõnul on esialgne tekst tulnud ka valitsuse ühise seisukohana. Kiisler märkis, et seoses gümnaasiumihariduse paiknemisega ja selle mõjule regionaalarengule räägitakse liiga palju majadest või füüsilisest paiknemisest. „Kui vaadata täna Eestis toimuvat eelkõige rahvastiku ümberpaiknemise seisukohalt, siis on küsimus selles, et teatud piirkondadest, kus on kodulähedane kool või kodulähedane gümnaasium lahkuvad inimesed. Teisal on jälle piirkonnad, kus on probleemiks koolikohtade puudus,“ selgitas minister. Kiisleri sõnul hinnatakse meil koolivõrgu mõjusid regionaalarengule praegu valesti. 

Kõneldes tõmbekeskuste kaardistamisest, märkis Kiisler, et selles küsimuses on mindud vabatahtlikku teed. Ta tõi esile paljude erakondade üldise seisukoha, et kõik omavalitsuste struktuuri muudatused peaksid toimuma vabatahtlikul moel. 

Kiisleri sõnul on ta haridus- ja teadusministriga ühel meelel selles, et kus on tõmbekeskus, seal on ka gümnaasium. Samas ta ei välistanud, et selles pildis võib olla erandeid. „Kui me räägime näiteks Värska gümnaasiumist või mõnest muust kohast, siis ei peaks me kindlasti nii jäigad olema,“ kinnitas minister. 

Kiisleri hinnangul koolide rahastamismudeliga kõiki probleeme ei lahenda. „Kui ikkagi reaalselt arvatakse, et sellest koolist ei saa nii head haridust kui mujal ja kui lapsed pannakse teise kooli, siis me võime maja ja õpetajaid ülal pidada, aga me peame lahendama probleemi, miks ei taheta sinna kooli tegelikult minna,“ ütles minister. 

Kiisler vastas veel Kajar Lemberi esitatud küsimusele kohalike teede kohta. 

Peaminister Andrus Ansip vastas Kadri Simsoni esitatud küsimusele elektri hinna ja Lauri Laasi esitatud küsimusele kodukulude kohta. 

Infotunni stenogramm:  

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside