Infotunnis käsitleti Euroopa Liidu fiskaalleppega seotud probleeme
Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Viktor Vassiljevi esitatud küsimusele Euroopa Liidu fiskaalleppe kohta. Vassiljev soovis saada selgitusi, kuidas Eesti eelarvedefitsiit mahub ettenähtud piiridesse?
Ansip märkis, et Euroopa stabiilsuskasvupakti järgi eelarve defitsiit ei tohi ületada 3% sisemajanduse kogutoodangust. Peaministri selgituste kohaselt ei ole kindlasti mõistlik eelarve laskmine teatud piiridest suuremasse defitsiiti. Kavandatud automaatselt rakenduvad sanktsioonid on kindlasti vajalikud selleks, et juba kokkulepitud reeglitest kõik riigid kinni peaksid. „Meil on olnud stabiilsuskasvupakt, seal on olnud ilus eesmärk – defitsiit ei tohi olla suurem kui 3% sisemajanduse kogutoodangust ja valitsussektori võlakoormus ei tohi ületada 60% sisemajanduse kogutoodangust. Kuid nende nõuete täitmise tagamiseks ei ole olnud mingeid sanktsioone,“ märkis peaminister. Tema selgituste kohaselt on ühine raha – euro – viimased kolm aastat tõestanud, et seda ühist raha peab toetama ka liikmesriikide eelarvepoliitika. „Ei saa olla nii, et mõned riigid võtavad mõõdutundetult laenu ilma, et nad oleksid suutelised neid laene tagasi maksma ja tekitavad sellega teistele riikidele suuri probleeme,“ toonitas Ansip. Ta lisas, et kõik meie senini langetatud finantspoliitilised otsused mahuvad ka fiskaallepingu raamidesse ehk siis fiskaalleping ei kitsenda mitte mingil määral meie tegutsemisvabadust, juhul kui kavatseme ka edasi jätkata tervemõistuslike otsustega.
Sotsiaalminister Hanno Pevkur vastas Helmen Küti esitatud küsimusele omaste hooldajate probleemide ja Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele tööseaduste kohta.
Regionaalminister Siim Valmar Kiisler vastas Kajar Lemberi esitatud küsimusele valimisea langetamise kohta.
Infotunni stenogramm on internetis siin:
Riigikogu pressitalitus