Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Kadri Simsoni esitatud küsimusele Estonian Airi kohta ja Aivar Sõerdi esitatud küsimusele IMF-i soovituste kohta. 

Simson soovis teada, missugune on Estonian Airi olukord ja kui tõenäoline on firma pankrot. 

Ansipi selgituste kohaselt on praegune olukord Estonian Airil hulga stabiilsem, kui see oli mõned aastad tagasi. „Kõigile on teada, nii opositsioonipoliitikutele kui ka koalitsioonipoliitikutele, et Estonian Airi on tehtud väga arvestatavaid rahasüste. 2010. aastal sai investeeritud riigi poolt Estonian Airi 17,8 miljonit eurot, 2011. aastal 30 miljonit eurot,“ ütles peaminister. Ta märkis, et lisaks sellele oleme otsustanud anda laenu Estonian Airile 37 miljoni euro ulatuses. Sellest 37 miljonist on praeguseks välja makstud 24,9 miljonit eurot. „Koos aktsiakapitali laienemisega on antud Estonian Airile juba praegu enam kui 70 miljonit eurot täiendavat rahalist abi. See on väga suur summa. Estonian Air suuresti on oma restruktureerimise plaani praegu suutnud täita, aga majandustulemused ei ole sugugi rõõmustavad,“ nentis Ansip. Tema hinnangul on olukord kaunis tõsine. Ansipi sõnul kaalub Euroopa Komisjon praegu põhjalikult, kas riigi poolt Estonian Airile antud täiendav aktsiakapitalisüst ja antud laen on kooskõlas riigiabi reeglitega või mitte. Ansip leidis samas, et Estonian Airi praegune seis on märksa stabiilsem, kui see oli kolm aastat tagasi. 

Simson viitas prognoosidele, mille kohaselt jõuab ettevõte kasumisse ülejärgmisel aastal. Ta soovis teada, kes peaks vastutama Tero Taskila tehtud avantüüride eest, mis viisid ettevõtte sellisesse miinusesse. 

Ansip nentis, et ka tema peaministrina ei prognoosi Estonian Airile kasumit selleks aastaks. „Samas tuleb tunnistada, et EL-is on küllalt mitmeid lennundusettevõtteid, mis ei tegutse EL-i südamikus ja on kahjumis. See lennundusettevõtte kahjum on isegi objektiivsete põhjustega seletatav,“ ütles Ansip. Ta nõustus küsijaga selles osas, mis puudutab Estonian Airi ekspansiivseid laienemisplaane, mis viidi läbi Tero Taskila juhtimisel ja mis täielikult läbi kukkusid. „Tänaste teadmiste juures võib ju nii nimetada, et tegemist oli avantüüriga, aga toonaste teadmiste juures see nii väga selge ei olnud,“ selgitas Ansip. Ettevõte oli kahjumis, oli vaja mingeid uusi lahendusi, et ettevõte muutuks kasumlikuks. Paraku tuleb tunnistada, et enam kui miljard krooni sai investeeritud, kuid ettevõte kasumisse pole jõudnud, ütles peaminister. 

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo vastas Helmen Küti esitatud küsimusele vaegkuulajate ja kurtide laste ning noorte hariduse võimaluste ning Mailis Repsi esitatud küsimusele hariduse tuleviku kohta. 

Kultuuriminister Urve Tiidus vastas Jüri Jaansoni esitatud küsimusele treenerite sotsiaalsete garantiide kohta. 

Infotunni stenogramm 

Riigikogu pressiteenistus 

 

 

Tagasiside